Zazwyczaj panele podczas mycia, gdy są jeszcze mokre wyglądają znacznie lepiej, niż po tym jak wyschną. Czy da się zrobić coś, aby nabłyszczyć panele? Za chwilę przedstawimy Wam kilka porad jak myć panele, aby nie były matowe.

Czym myć panele?

Warto pamiętać o tym, że panele nie przepadają za zbyt dużą ilością wody. Oznacza to, że nie powinniśmy ich polewać, a jedynie myć je przy pomocy odsączonego mopa. Wiele osób jednak zupełnie zapomina o tym, że mopy parowe też nie są najlepszym rozwiązaniem. Chyba, że posiadają specjalny tryb do mycia paneli. W innym wypadku po wielokrotnym myciu ich przy użyciu mopa parowego zaczną one puchnąć, szczególnie w okolicy połączeń.

Przy pielęgnacji paneli duże znaczenie odgrywają też specjalne środki czystości do mycia paneli podłogowych. Nie powinniśmy używać detergentów w nadmiarze, aby nie zostawiać widocznych smug na powierzchni podłogi. Jeśli nasza podłoga nie wymaga też specjalnego czyszczenia, możemy zdecydować się na umycie jej przy pomocy samej wody.

Jak nabłyszczyć panele?

Pierwsza metoda to dodanie odrobiny octu do ciepłej wody. Ocet nie tylko świetnie czyści i dezynfekuje, ale i pozostawia delikatny połysk na powierzchni paneli. Pomysł ten jednak na pewno nie spodoba się osobom, które nie przepadają za tym zapachem. Choć jego zapach po chwili się ulotni, może być to dla niektórych niezbyt przyjemne. W takim przypadku najlepiej będzie sięgnąć po specjalne środki czystości, które odpowiadają za nabłyszczanie paneli. Nabłyszcz ma w swoim składzie specjalne polimery, które wnikają w porowatą strukturę paneli i sprawiają, że powierzchnia jest jednolita. Warstwa ta sprawia też, że panele są lepiej chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ułatwia to też utrzymanie czystości bo zanieczyszczenia nie mają się gdzie zbierać.

Kupując specjalne środki nabłyszczające musimy je nałożyć na czystą podłogę, dokładnie rozprowadzić, a następnie pozostawić aż do wyschnięcia. Proces ten warto powtarzać co około 3 miesiące. Pozwoli to odpowiednio przedłużać efekt nabłyszczenia.