Wasze, do tej pory, zdrowe i uśmiechnie dziecko dostaje niespodziewanie bardzo wysokiej temperatury. Nie ma żadnych dodatkowych objawów w postaci kataru, kaszlu czy ogólnie pojętego bólu. Znacie to? Za taki stan odpowiedzialny może być rumień nagły, czyli potocznie zwana trzydniówka. Choroba ta pojawia się już u niemowląt i znika równe niespodziewanie jak się pojawia. Jak ją rozpoznać I leczyć?

Co to jest trzydniówka?

Trzydniówka to inaczej gorączka trzydniowa. Zwana także rumieniem nagłym. Ta choroba wirusowa wywoływana jest przez wirusa HHV-6. Występuje najczęściej u dzieci między 6, a 36 miesiącem życia, zdarza się także u starszych. Jej okres wylęgania trwa od 5 do 15 dni. W początkowej fazie choroby jedynym objawem towarzyszącym trzydniówce jest podwyższona temperatura. Przez co staje się ciężka do zdiagnozowania.

Pamiętaj, że gorączka u dziecka zawsze wymaga konsultacji lekarskiej. Źródłem wysokiej temperatury mogą być również: ząbkowanie, zapalenie dróg moczowych, infekcja lub choroba układu oddechowego. Najlepiej wykluczyć na samym początku zapalenie dróg moczowych poprzez wykonanie badania moczu.

Trzydniówka – objawy

Objawy gorączki trzydniowej to nagła wysoka temperatura dochodząca do 39-40ºC, która utrzymuje się od 3 do 5 dni. Może wystąpić także  niewielki katar oraz powiększenie węzłów chłonnych i ucha środkowego. Dodatkowe objawy to osłabienie apetytu. Po ustąpieniu gorączki na twarzy, tułowiu oraz udach i pośladkach pojawia się rumieniowata lub plamista wysypka. Może utrzymać się około 2 dni. Czasem występuje także biegunka, mogą pojawić się drgawki gorączkowe.

Trzydniówką dziecko może się zarazić od chorego rówieśnika lub kogoś, kto niedawno chorował. Do momentu pojawienia się rumieniowatej wysypki, maluch sam może być źródłem zakażenia dla innych.

Przebieg trzydniowki

Przebieg choroby jest uzależniony od wysokości temperatury. Wiekszość dzieci, a momentach, gdy temperatura nie jest wysoka, czuje sie dobrze. Gdy osiąga duże wartości, mogą wystąpić drgawki.

Jak obniżyć temperaturę w przebiegu trzydniówki?

Przede wszystkim podaj dziecku leki przeciwgorączkowe, doustnie lub doodbytniczo, w dawce dostosowanej do jego wieku i wagi. Przy wysokich gorączkach stosuj na zmianę parscetsmol i ibuprom. Podawaj maluchowi jak najwięcej płynów. Dziecko karmione piersią często przystawiaj. Możesz robić chłodne okłady na czoło, kark i łydki dziecka. Jednak nie każde dziecko to lubi. Wykąp malucha w wodzie o temperaturze o 2 stopnie niższej, niż jego temperatura ciała. Wywietrz pomieszczenie, rozbierz dziecko.

Trzydniówka – leczenie

Choć rumień nagły jest chorobą zakaźną, ustępuję samoistnie. Leczenie polega jedynie na hamowaniu objawów. W zasadzie stosuje sie tylko leki przeciwgorączkowe. Pamiętaj, że po chorobie dziecko jest osłabione. Po ustąpieniu choroby, zadbaj by w pierwszym tygodniu malec nie miał kontaktu z chorymi. By nie zmarzł, ani nie był przegrzewany. Zabiegi te pozwolą zminimalizować ryzyko wystąpienia kolejnej infekcji w krótkim czasie po chorobie.