Gdy przychodzi na świat dziecko poświęcamy mu sporo uwagi. Szczególnym okresem jest okres niemowlęcy kiedy to nasza uwaga musi być dość mocno skupiona, a opieka rzutuje na jego przyszły rozwój. Zadbać należy między innymi o prawidłowy wzrost malucha, jednak nie zawsze wiemy jak zrobić to w odpowiedni sposób. Jednym z pytań, które często nurtuje młode mamy jet od kiedy dziecko może spać na poduszce.

Poduszka a bezpieczeństwo malucha

Kupując kosmetyki i inne produkty przeznaczone dla naszego dziecka szczególną uwagę zwracamy na to czy są one zdrowe i bezpieczne. Jednak kupując pościel raczej już o tym nie myślimy. Czy słusznie? Otóż wszyscy naukowcy są zgodni, że umieszczanie w dziecięcych łóżeczkach poduszek i innych, miękkich przedmiotów ma związek ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowe. Może to także stać się przyczyną przegrzania dziecka, natomiast u starszych maluchów może zwiększyć ryzyko wypadków, nawet wypadnięcia z łóżeczka. Malec może zrobić z niej podpórkę

Poduszka a wygoda

Zapewne wielu z dorosłych nie wyobraża sobie snu bez poduszki. To dla nas komfort i wygoda i to samo chcemy zapewnić naszemu dziecku. Jednak w rzeczywistości kładąc małemu dziecku pod główkę poduszkę, wcale nie sprawiamy, że czuje się komfortowo. Dzieje się tak dlatego, gdyż układ nerwowy dziecka nie jest na tyle dojrzały, by kontrolować ruchy w sposób precyzyjny i skoordynowany. Poduszka może więc być przez niego odbierana jako przeszkoda, na przykład podczas obrócenia głowy z jednego boku na drugi. W konsekwencji może stale układać ją na jednym z boczków, a to przyczyni się do powstania spłaszczenia główki. Zapewnijmy więc mu jak najwięcej swobody.

W takim razie od kiedy dziecko może spać na poduszce? Tak naprawdę im później, tym lepiej. Nie zaleca się stosowania poduszek przez pierwsze 2lata życia. Najlepiej wprowadzić poduszkę w momencie zmiany łóżeczka na większe. Pamiętajmy, że najbezpieczniejszą przestrzenią do spania jest puste łóżeczko, wolne od poduszek, kołder, kocyków, pluszaków itp. Materac powinien być twardy, płaski i przewiewny.