Home News Od kiedy dziecko może spać na poduszce?

Od kiedy dziecko może spać na poduszce?

Gdy przychodzi na świat dziecko poświęcamy mu sporo uwagi. Szczególnym okresem jest okres niemowlęcy kiedy to nasza uwaga musi być dość mocno skupiona, a opieka rzutuje na jego przyszły rozwój. Zadbać należy między innymi o prawidłowy wzrost malucha, jednak nie zawsze wiemy jak zrobić to w odpowiedni sposób. Jednym z pytań, które często nurtuje młode mamy jet od kiedy dziecko może spać na poduszce.

Poduszka a bezpieczeństwo malucha

Kupując kosmetyki i inne produkty przeznaczone dla naszego dziecka szczególną uwagę zwracamy na to czy są one zdrowe i bezpieczne. Jednak kupując pościel raczej już o tym nie myślimy. Czy słusznie? Otóż wszyscy naukowcy są zgodni, że umieszczanie w dziecięcych łóżeczkach poduszek i innych, miękkich przedmiotów ma związek ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowe. Może to także stać się przyczyną przegrzania dziecka, natomiast u starszych maluchów może zwiększyć ryzyko wypadków, nawet wypadnięcia z łóżeczka. Malec może zrobić z niej podpórkę

Poduszka a wygoda

Zapewne wielu z dorosłych nie wyobraża sobie snu bez poduszki. To dla nas komfort i wygoda i to samo chcemy zapewnić naszemu dziecku. Jednak w rzeczywistości kładąc małemu dziecku pod główkę poduszkę, wcale nie sprawiamy, że czuje się komfortowo. Dzieje się tak dlatego, gdyż układ nerwowy dziecka nie jest na tyle dojrzały, by kontrolować ruchy w sposób precyzyjny i skoordynowany. Poduszka może więc być przez niego odbierana jako przeszkoda, na przykład podczas obrócenia głowy z jednego boku na drugi. W konsekwencji może stale układać ją na jednym z boczków, a to przyczyni się do powstania spłaszczenia główki. Zapewnijmy więc mu jak najwięcej swobody.

W takim razie od kiedy dziecko może spać na poduszce? Tak naprawdę im później, tym lepiej. Nie zaleca się stosowania poduszek przez pierwsze 2lata życia. Najlepiej wprowadzić poduszkę w momencie zmiany łóżeczka na większe. Pamiętajmy, że najbezpieczniejszą przestrzenią do spania jest puste łóżeczko, wolne od poduszek, kołder, kocyków, pluszaków itp. Materac powinien być twardy, płaski i przewiewny.