Żyjemy w takich czasach, że bez naszego smartfona czujemy się trochę jak bez ręki. Przechowujemy w nim wszystkie potrzebne dane. Służy nam jako kalendarz, aparat, kalkulator, trener. Większość z nas nie wyobraża już sobie życia bez telefonu. Dlaczego więc tak bardzo o niego nie dbamy? Skoro to narzędzie przydaje Ci się na każdym kroku, zrób w nim porządek!

W domu zazwyczaj staramy się dbać o porządek. Wszystkie zbędne rzeczy wyrzucamy, a resztę odkładamy na miejsca. Wszystko po to, aby dobrze się w nim czuć. Czemu więc nie powielić tych zasad i zabrać się za uporządkowanie zawartości telefonu?

Ostatnio mój nowy telefon powiadomił mnie, że kończy się w nim pamięć. Zmieniając telefon, dla wygody przegrałam całą konfigurację i pliki z poprzedniego modelu. Mocno się zdziwiłam, ponieważ 128 GB to dużo miejsca, a przecież korzystając z dostępnych aplikacji, nie muszę już zgrywać muzyki czy seriali na telefon. Komunikat ten zachęcił mnie do zagłębienia się w to, co udało mi się zachomikować w telefonie. Oto kilka porad jak posprzątać w swoim smartfonie:

Pozbądź się zbędnych zdjęć

Jeśli chodzi o zdjęcia, to zawsze miałam dużą skłonność do trzymania wszystkiego. Nawet jeśli zdjęcia delikatnie różniły się tylko kadrowaniem, zwyczajnie trzymałam wszystkie. Problem był taki, że każde zdjęcie wyglądało na swój sposób dobrze i nie potrafiłam się go pozbyć. Jestem pewna, że na waszych telefonach zdjęcia też zajmują znaczną część pamięci. Dlatego właśnie powinniśmy starać się zgrywać je odpowiednio regularnie na komputer, a te zbędne usuwać.

W galerii zapisują się też wykonane przez nas screeny, które w większości przydają nam się tylko w momencie ich wykonywania, aby przesłać je dalej. Wyróbcie sobie nawyk regularnego czyszczenia tego folderu.

Odinstaluj zbędne aplikacje

Na Twoim telefonie z pewnością znajdują się aplikacje, z których nie korzystasz. Masz 10 gier, ale w wolnych chwilach korzystasz tylko z jednej? Może posiadasz 5 programów do obróbki zdjęć, ale tak naprawdę lubisz tylko jeden? W miarę regularnie próbuj przeglądać zainstalowane aplikacje i pozbywaj się tych, z których nie korzystasz. Przecież w razie potrzeby ponownie zainstalowanie aplikacji zajmuje tylko chwilę. Nie warto niepotrzebnie zaśmiecać telefonu.

Usuń stare wiadomości SMS

Stare modele telefonów co jakiś czas przypominały nam o zapełniającej się pamięci przeznaczonej na SMS. Obecnie smartfony nas o tym nie informują. Tą metodą właśnie okazało się, że moje SMSy zajmują więcej miejsca niż rozbudowana aplikacja Facebooka. Warto dość regularnie czyścić stare i niepotrzebne wiadomości.

Jeśli nie wiesz jak sprawdzić, co zajmuje najwięcej pamięci w Twoim telefonie, wejdź w Ustawienia -> Aplikacje – > Wszystkie i posortuj je po rozmiarze.