Zabawa w ogrywanie ról jest jedną z ulubionych zabaw dzieci, niezależnie od wieku. To naturalny etap w rozwoju dziecka, a dodatkowo taka zabawa ogrywa niezwykle istotną rolę. Pozytywnie wpływa na kształtowanie w nim umiejętności społecznych oraz zaspokaja jego podstawowe potrzeby. Zabawa w dom czy lekarza uczy dzieci prawidłowego funkcjonowania wśród ludzi, uczy współpracy. Ogrywanie scenek i wcielanie się w role dorosłych rozwija kreatywność oraz wyobraźnie, bo to ile przygód przeżyją lalki to nie przeżyje chyba nikt.

Zabawa w odgrywanie ról – dlaczego jest tak ważna?

Zabawa w dom pomaga rozładować emocje, nabrać pewności siebie w sytuacjach, w których dziecko czuje się niekomfortowo. My, jako rodzice, obserwując zachowanie swojej pociechy, mamy możliwość zwrócenia uwagę na emocje, informacje, zdarzenia, słowa, które dziecko odtwarza. Możemy w ten sposób zauważyć czy aktualnie przeżywa coś trudnego. Zabawa w odgrywanie ról to także sposób na zdobywanie nowych umiejętności. Poprzez taką zabawę maluch uczy się zdecydowanie szybciej nowych rzeczy, a to już jest wielki krok do samodzielności. To także idealna lekcja empatii, zrozumienia tego, jak funkcjonuje nasz świat.

Rodzaje zabaw symulacyjnych

W tej chwili nasz rynek dziecięcych akcesoriów jest ogromny i każdy z producentów oferuje mnóstwo cudownych zabawek. Każda z nich na pewno urozmaici i uatrakcyjni zabawę w ogrywanie ról. Jeśli bawimy się w sklep to przydatna będzie kasa zabawkowa i mini akcesoria imitujące produkty spożywcze, które możemy znaleźć na sklepowych półkach.

Jeśli zabawa w ogrywanie ról to zabawa w dom, to wtedy przydatnym może okazać się zestaw plastikowych talerzy, garnków wraz z łyżeczkami i widelczykami. Każda pani domu ma także w kuchni mnóstwo sprzętu drobnego AGD. Ekspres do kawy, toster, mini waga kuchenna czy czajnik to podstawowe przedmioty niezbędne w kuchni.

Do zabawy w dom niezbędny może się okazać zestaw plastikowych akcesoriów kuchennych. Posługując się nimi każda dziewczynka chętnie przygotuje herbatkę dla misia czy lali. Ciekawym gadżetem może być również, odkurzacz, a także minipralka.

Pamiętajmy, aby zachęcać dzieci do zabawy w ogrywanie ról. Wykorzystajmy ich naturalny potencjał i nie stopujmy go. Nawet jeśli mamy już dość uczestniczenia w tych „teatrzykach” i umieramy z nudów. Dziecko, których zabaw nikt nie hamuje, ani w żaden sposób nie ogranicza go rodzic, wyrasta na osobę kreatywną i twórczą w przyszłości.