Ludzie z różnych kultur na całym świecie lubią i nie lubią te same rodzajów zapachów, a wanilia jest ich ulubionym. Międzynarodowi naukowcy odkryli, że chociaż powszechnie kochano wanilię, istniały również zapachy, których ludzie na całym świecie nie lubili, w tym: ser, sok jabłkowy i spocone stopy.

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego i Instytutu Karolinska w Szwecji przetestowali preferencje zapachowe u 235 osób, w tym mieszkańców Zachodu i ludzi ze społeczności łowiecko-zbierackich, rolniczych i rybackich.

Jakich zapachów nie lubimy?

Zapachy, które lubimy lub nie lubimy są częściowo determinowane osobistymi preferencjami, ale także strukturą molekularną lub składem chemicznym konkretnego zapachu — stwierdzili naukowcy.

„Chcieliśmy zbadać, czy ludzie na całym świecie mają taką samą percepcję zapachów i lubią te same rodzaje zapachów, czy też jest to coś, czego uczy kultura” – powiedział autor badania, dr Artin Arshamian.

Tradycyjnie było postrzegane jako kulturowe, ale możemy pokazać, że kultura ma z tym bardzo niewiele wspólnego. Kultury na całym świecie w podobny sposób oceniają różne zapachy, bez względu na to, skąd pochodzą, ale preferencje zapachowe mają osobisty – choć nie kulturowy – komponent. Teraz wiemy, że istnieje uniwersalna percepcja zapachu, która jest napędzana przez strukturę molekularną i to wyjaśnia, dlaczego lubimy lub nie lubimy określonego zapachu.

Naukowcy wzięli 10 różnych zapachów i zaprezentowali je 235 osobom z dziewięciu różnych kultur, aby dowiedzieć się, co jest powszechnie kochane i nienawidzone.

Dr Arshamian powiedział, że ludzie żyli w bardzo różnych środowiskach, w tym w lasach deszczowych, wybrzeżach, górach i miastach, i dlatego byli narażeni na bardzo różne zapachy. Niektórzy nie jedli zbyt często zachodnich potraw lub korzystali z zachodnich towarów. 235 osób poproszono o uszeregowanie zapachów w skali od przyjemnego do nieprzyjemnego. Różne osoby w każdej grupie miały własne preferencje, ale ogólnie było bardzo niewiele różnic między grupami.

Ulubione zapachy wielu ludzi

Wanilia była konsekwentnie uznawana przez grupy za najprzyjemniejszy zapach, a za nią plasowały się brzoskwinie i lawenda. Najmniej przyjemny zapach miał kwas izowalerianowy, który znajduje się w wielu produktach spożywczych, takich jak ser, mleko sojowe i sok jabłkowy, ale także spocone stopy.