Ponieważ wiemy sporo o eleganckich koszulach i potrafimy je docenić, a także znamy kilka sekret w słynnej małej czarnej, zawrzyjmy jeszcze znajomość z ich bardzo bliską krewną – szmizjerką. Co to szmizjerka? Wszystko, co najlepsze! Połączenie klasycznej elegancji i prostoty koszuli oraz wszystkiego, co można pokochać w sukience. Coco Chanel uważała ją za absolutnie niezbędną w szafie każdej elegantki, kt ra ceni sobie także nowoczesność, wygodę i uniwersalność stroju. A przy tym, ta niepozorna sukienka może sprawić cuda dla sylwetki, no i jaka jest wygodna!

 I bogini stworzyła…szmizjerkę. 

Mowa oczywiście o bogini mody – Coco Chanel oraz jednym z najsłynniejszych filmów z Brigitte Bardot. W momencie wprowadzenia jej na rynek szmizjerka była prostą, koszulową sukienką, a właściwie przedłużoną koszulą – idealną, by pójść w niej do pracy. Kilka lat później w filmie „I bóg stworzył kobietę” z 1956 r. piękna Brigitte wielokrotnie demonstruje nam, jak nosić szmizjerkę i wyglądać bosko. Można więc powiedzieć, że scena tańca francuskiej seksbomby w szmizjerce wywoływała swego czasu podobne emocje, co scena z Marylin Monroe nad kratą metra. Dlatego nie lekceważmy szmizjerki – jest prosta, ale ma ogromny temperament. Francja ją pokochała i do dziś nosi z balerinkami, a piękne szmizjerki mają w swoich kolekcjach Dior, Yves Saint Laurent, no i oczywiście Chanel… A zaczęło się niepozornie: sama Coco wybrała się na wyścigi konne i poczuła się źle ubrana. Poprosiła sąsiada z trybuny, by oddał jej koszulę i tak…bogini mody stworzyła jedno ze swoich arcydzieł – szmizjerkę. 

Co to jest szmizjerka? 

Oczywiście szmizjerka, to rodzaj sukienki inspirowanej koszulą, niektórzy twierdzą, że to połączenie koszuli ze spódnicą. Charakterystyczne dla niej jest na pewno zapięcie z przodu, na całej długości i na guziczki. Do tego pasek w okolicach talii, być może kieszonki na piersiach. Natomiast pozostałe jej cechy ogranicza tylko wyobraźnia naszych projektantów – szmizjerki bywają długie i krótkie, dzianinowe, czy dżinsowe, oversize’owe i podkreślające sylwetkę. Łączy je natomiast koszulowy charakter górnej części. Zróżnicowanie, charakter, wielozadaniowość (okazje) tego fasonu sukienki dobrze oddają kolekcje i zdjęcia znajdujące się na stronach marki Molly. Szmizjerki występują w wielu odmianach, dlatego w każdej chwili można oddać się radosnym poszukiwaniom tej idealnej. A to jest coś, na co warto poświęcić czas: elegancka szmizjerka, dobrze uszyta, dopasowana do wizerunku, sylwetki i typu urody może wiernie służyć lata. Szmizjerka jest zawsze modna i uniwersalna, na każdą okazję.

Co może dla ciebie zrobić szmizjerka? 

Szmizjerka najczęściej ma dekolt w serek, który optycznie wydłuża szyję i pozwala dyskretnie wyeksponować dekolt. Do jej najbardziej charakterystycznych elementów należy pasek, który również może wiele zdziałać. Dzięki niemu można tak ułożyć materiał, by pogłębiał, albo sugerował wcięcie w talii, czy też chował brzuszek. Bez obaw – charakterystyczny krój szmizjerki nie poszerza bioder – to jej kolejny, unikalny atut. Może mieć dowolną długość, stąd można wyeksponować też nogi, albo cieszyć się sukienką maxi, w zależności od tego, czy chcemy być bardziej boho, czy zachować młodzieżowy, luźny styl. Można nawet wybrać szmizjerkę dokładnie zaznaczającą linię sylwetki i pochwalić się figurą. A co najlepsze: zapięcie na guziczki z przodu, które czyni ją tak charakterystyczną, są z pozoru prostym i skromnym motywem, a przecież jest coś niesamowicie kuszącego niż guzik, który można w każdej chwili rozpiąć. Co więcej, takie zapięcie prowadzi wzrok od góry, do dołu sylwetki, nawet kiedy dyskretnie wystaje z rozchylonego płaszcza, czy żakietu. 

Załóż szmizjerkę! 

Wygodna szmizjerka to doskonała stylizacja na co dzień. Można wybrać się w niej na spacer, czy do kina, albo spędzić wieczór z dobrą książką. I z klasą. Szmizjerka to też świetna opcja na kreację biurową – jej koszulowy charakter świetnie współgra z wymogami większości dress-code’ów, a pozwala na duże pole do popisu, jeżeli chodzi o oryginalność. Można wyglądać w niej klasycznie, oryginalnie i profesjonalnie. Elegancka szmizjerka to też niebanalna propozycja na kreację wieczorową. Z jednej strony to kreacja pełna klasy i prosta w swym charakterze, z drugiej… Szmizjerka jest niepozorna i mniej popularna niż lała czarna, ale w tym właśnie tkwi jej sekret – jest połączeniem francuskiego szyku i charakteru indywidualistki, o nieposkromionym temperamencie. W końcu nie na darmo nosiła ją Brigitte Bardot.