Mogłoby wydawać się, że każdy potrafi sprzątać. Utrzymanie czystości w domu to przecież tylko kwestia chęci. Jednak mimo to, że czynność ta wydaje się tak prosta, cały czas nie potrafimy sobie z tym poradzić. Sprzątanie to sztuka, której trzeba się nauczyć. To właśnie uświadomiła mi książka „Manga Sprzątania” Marie Kondo, która trafi do księgarni już 23 maja.

Marie Kondo to japońska pisarka i konsultantka sprzątania. Jej poradniki sprzedają się w milionach egzemplarzy na całym świecie. Trafiła do grona 100 najbardziej wpływowych ludzi według magazynu „Time”. Marie prowadzi teraz szkolenia na temat skutecznego sprzątania. Obecnie, aby dostać się na takie spotkanie, trzeba czekać nawet kilka miesięcy w kolejce. To wszystko dzięki pasji do sprzątania, która zaczęła się już w dzieciństwie. Podobno jeszcze jako dziecko w trakcie przerw w szkole wymykała się do klasy i sprzątała szkolne szafki.

Czy sprzątanie może zmienić życie?

Manga sprzątania to książka w formie komiksu. Opowiada historię młodej singielki, która żyje w Tokio i ma zawsze mocno zabałaganione mieszkanie. Postanawia zapisać się na lekcje sprzątania u Marie Kondo. Ekspertka udziela dziewczynie wskazówek i wspiera ją w osiągnięciu wymarzonego porządku oraz pomaga jej uporządkować inne sfery życia.

Muszę przyznać, że na początku nie za bardzo byłam przekonana do formy komiksowej. Jednak mocno się myliłam. Przeczytanie całości zajmuje niecałą godzinę, a w głowie zostają nam wszystkie najważniejsze informacje. Wydawało mi się, że wiem jak poradzić sobie z utrzymaniem porządku. „Manga Sprzątania” uświadomiła mi jednak, jak wiele błędów jeszcze popełniam. Do tej pory stosowałam na przykład metodę sprzątania domu „po pokoju”. Okazuje się jednak, że nie pozwala mi to na realne poznanie mojego „bałaganu”. Właśnie przez to musiałam tak często sprzątać.

Podsumowanie

Utrzymanie porządku przy ciągłym pośpiechu nie jest łatwe. Jednak jeśli uda nam się nad tym zapanować możemy zmienić swoje życie. To właśnie udało się osiągnąć młodej bohaterce komiksu. Pozornie proste czynności pomogły jej odnaleźć szczęście w życiu. Wszystkie rady, które otrzymała młoda dziewczyna, starałam się wprowadzić w moje życie.

Ta książka pomoże Wam zrozumieć, co tak naprawdę warto przy sobie zatrzymać, a czego należy się pozbyć.