W naszym kraju rok rocznie notuje się prawie 10 tysięcy nowych przypadków zachorowań na nowotwory złośliwe sutka. Niestety, zatrważający jest fakt, iż tylko w 20 % przypadków choroba ta jest wykrywana na tyle wcześnie, że szanse na wyleczenie są bardzo duże. Dlaczego ? zwyczajnie nie chcemy się badać. Nie chcemy znać prawdy, a tym samym nie dajemy sobie szansy na wyleczenie.
Przyczyny powstawania nowotworów nie są niestety nieznane. Można jedynie nakreślić prawdopodobieństwo wpływu konkretnych czynników ryzyka, do których należą między innymi :
- wiek,
- czynniki genetyczne, czyli mutacje w obrębie genu BRCA1 lub BRCA2,
- otyłość (zwiększa ryzyko po menopauzie),
- czynniki hormonalne, czyli wczesna pierwsza miesiączka (przed 12 rokiem życia), późna pierwsza ciąża (po 30 roku życia), późne klimakterium (po 55 roku życia),
- nieprawidłowe odżywianie z dużą ilością tłuszczów, cholesterolu.
Jednak pomimo tych wszystkich wymienionych czynników, najważniejsza dla nas kobiet jest profilaktyka. Jest ona ważna w każdym wieku. Jeśli należycie do grupy 50+ to bezwzględnie powinnyście badać się raz w roku. Jeśli kontrola będzie regularna a wyniki prawidłowe, to często ten okres badań cyklicznych wydłuża się nawet do dwóch lat. Gdy zaś ukończyłyście 25lat to pierwsze badanie usg piersi również powinno być już za Wami. Najlepiej jest zrobić to w ośrodku specjalizującym się w diagnostyce i leczeniu chorób piersi. Do takich miejsc należy medycynadab.pl , który jest tworzony przez najlepszych specjalistów ze śląskich klinik. Miejsce to da nam komfort i pewność, że mamy do czynienia z profesjonalistami w swoich dziedzinach. Mamy tu lekarzy zajmujących się chorobami kobiecymi, położnictwem, endokrynologią, chirurgią ogólną, dermatologią oraz onkologią.
Oczywiście nie należy zapominać o codziennym samobadaniu piersi. Robimy to raz w miesiącu, od ukończenia 20 lat. Optymalnym rozwiązaniem jest wykonywanie badania tego samego dnia cyklu, zaraz po miesiączce. Natomiast jeśli już nie masz miesiączki, badaj się co 30 dni. Jeśli podczas samobadania cokolwiek wyczujecie, nie wpadajcie od razu w panikę. Nie każde zgrubienie jest od razu zmianą nowotworową. Natomiast nie każdy nowotwór okazuje się rakiem.
Nie nadużywajmy tego słowa zbyt często i nie nadawajmy mu demonicznego znaczenia. Rodzajów nowotworów jest ponad 60. I, pamiętajcie, nie każdy z nich jest zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia. Możemy zróżnicować je ze względu na tempo rozwoju, czy stopnień złośliwości. Rokowania co do pełnego wyleczenia więc też są tutaj różne. Najbardziej istotną rzeczą jest przede wszystkim postawienie szybkiej i prawidłowej diagnozy, która ma za zadanie uświadomić pacjentce o tym, co w danej chwili dzieje się z jej ciałem. Na co ma być ewentualnie przygotowana. Wszystko to po to, aby z jednej strony nie bagatelizować sytuacji, ale również nie załamywać się na zapas. W żadnej chorobie stres nie jest dobrym doradca.
Na koniec chciałabym Wam dodać tylko tyle, że nie ważne są statystyki i liczby zachorowań. Liczy się przede wszystkim nasz zdrowy rozsądek i odpowiednie podejście do badań profilaktycznych. Tylko idąc tą drogą możemy wygrać z groźnym przeciwnikiem, jakim jest nowotwór.