Zmarszczki to fałdy, które tworzą się na skórze w wyniku różnych czynników, takich jak starzenie się lub uszkodzenia słoneczne. Zmarszczki są naturalną częścią procesu starzenia i zwykle pojawiają się, gdy skóra traci elastyczność. Często pojawiają się na obszarach skóry najbardziej narażonych na działanie promieni słonecznych, takich jak twarz i szyja oraz grzbiety dłoni.

Jak powstają zmarszczki?

Wraz z wiekiem nasza skóra w naturalny sposób traci elastyczność i staje się bardziej sucha, co utrudnia jej ochronę przed uszkodzeniami. Dodaj do tego utratę tłuszczu, która pojawia się wraz z wiekiem, a zmarszczki na twarzy stają się bardziej wyraźne. Powtarzające się ruchy twarzy, takie jak uśmiechanie się, marszczenie brwi i mrużenie oczu, mogą również powodować powstawanie zmarszczek na naszej skórze. Mogą one pojawiać się między innymi jako linie warg, linie gładzizny czoła (lub „jedenastki”) i linie śmiechu. Sprawdź, jakich zabiegów jeszcze nie znasz: https://przedsiebiorczosc-24.pl/category/zdrowie-i-medycyna/.

Nasz styl życia również może wpływać na powstawanie zmarszczek. Palenie i intensywne picie mają bezpośredni wpływ na nasze ciała, podobnie jak nasza skóra. Palenie może przyspieszyć proces starzenia, a picie odwadnia skórę, co prowadzi do bardziej wyraźnych zmarszczek. Życie na słońcu też nie przyniesie ci żadnej przysługi, ponieważ promienie słoneczne rozkładają kolagen i elastynę w głębszych warstwach skóry. Jeśli nie możesz powstrzymać się od łapania promieni słonecznych, upewnij się, że codziennie używasz kremu z filtrem.

Retinoidy i witamina C

Retinoidy są złotym standardem, jeśli chodzi o składniki przeciwstarzeniowe. Pochodna witaminy A, retinoidy działają poprzez stymulację obrotu komórkowego i zwiększenie produkcji kolagenu, co może zmniejszyć widoczność zmarszczek. Co więcej, retinoidy mogą również usuwać plamy starcze, odwracać uszkodzenia słoneczne i poprawiać teksturę skóry, co skutkuje świeższą, młodszą cerą. Retinoidy występują w postaci produktów na receptę, takich jak tretinoina lub tazaroten, lub w produktach dostępnych bez recepty w postaci retinolu.

Kolejna supergwiazda, jeśli chodzi o działanie przeciwstarzeniowe, witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, który neutralizuje wolne rodniki i zwiększa produkcję kolagenu, co z kolei zmniejsza widoczność zmarszczek. Jako bonus, witamina C jest również świetna w ochronie skóry przed uszkodzeniami słonecznymi, które powodują drobne linie i głębokie zmarszczki. Radzi sobie również z przebarwieniami, bliznami potrądzikowymi, matowością i rozszerzonymi porami. Połącz to z dobrym filtrem przeciwsłonecznym, a Twoja skóra będzie gotowa do walki z przedwczesnym starzeniem.