Bieganie to, obok jazdy na rowerze, ulubiony sport Polaków. Robimy to coraz chętniej – odsetek biegających w ciągu roku wzrósł o 5 proc. Dietetycy przypominają, że prawidłowy trening, również ten biegowy, przynosi najlepsze rezultaty, jeżeli jest połączony z odpowiednią dietą oraz suplementacją, które uzupełnią zapotrzebowanie na makroelementy.

Dla wymagających, aktywnych konsumentów powstają produkty, które mają za zadanie dostarczyć niezbędne składniki odżywcze, zapewniające zastrzyk energii przed treningiem czy pozwalające zregenerować organizm po wzmożonym wysiłku fizycznym Po jakie produkty najchętniej sięgają osoby aktywne?

Bieganie to forma relaksu, poprawienia kondycji, a także rezultat wzrostu zainteresowania zdrowym trybem życia wśród Polaków. Zwiększenie aktywności fizycznej często idzie również w parze ze zmianą nawyków żywieniowych, z których nie byliśmy dotąd zadowoleni, a także zwróceniem szczególnej uwagi na zawartość mikro- i makroelementów, wspomagających proces regeneracji organizmu po wysiłku. Naprzeciw potrzebom sportowców wychodzi m.in. dedykowana żywność, w tym batony proteinowe.

Rola żywienia okołotreningowego rośnie

Polacy coraz odważniej podchodzą do kwestii żywieniowych i suplementacji oraz rozstrzygania, po jakie produkty warto sięgać w okresie okołotreningowym, a z czego zrezygnować. Coraz uważniej śledzą sugestie dietetyków, na temat jadłospisu przed i po treningu, który może się różnić w zależności od wykonywanych ćwiczeń oraz intensywności wysiłku.

W swojej pracy zwracam szczególną uwagę na to, aby dbający o sylwetkę nie stosowali drastycznych diet i ograniczeń kaloryczności posiłków z forsownym treningiem. Bardzo ważne jest, aby dostarczać organizmowi dawki makroelementów, potrzebnych do regeneracji tkanki mięśniowej po zintensyfikowanej aktywności fizycznej. Polacy coraz śmielej sięgają po batony proteinowe, zarówno zawodowi biegacze, jak i ci, którzy decydują się od czasu do czasu na regularne przebieżki. Trend sięgania po batony proteinowe jest coraz bardziej świadomy – zdajemy sobie sprawę z tego, że w ten sposób uzupełniamy niedobory w jadłospisie. Bakalland linią batonów BA! Protein rozwiązał również problem sięgania po nieadekwatny zestaw składników odżywczych w zależności od momentu treningu, tworząc propozycje zarówno przed, po, jak i w trakcie treningów, w czterech różnych smakach” – mówi Jakub Mauricz, dietetyk i ekspert Bakalland.

Zdrowe oblicze znanych nam przekąsek

Chociaż dla wielu osób odpowiednia dieta stanowi uzupełnienie aktywności fizycznej, są również i tacy, którzy swoją troskę o zdrowie wyrażają poprzez bardziej przemyślane decyzje zakupowe. Jak wynika z raportu „Nawyki żywieniowe Polaków 2018”, aż 68 proc. ankietowanych deklaruje, że starannie czyta etykiety produktów, oceniając ich skład pod kątem wartości odżywczych. Nic dziwnego – Konsumenci coraz uważniej sprawdzają produkty na sklepowych półkach, szukając zdrowszych alternatyw swoich ulubionych posiłków. Produkt nie może być tylko apetyczny i smakowicie wyglądać. Powinien być także wartościowy i zdrowy. Marka Delecta, należąca do Grupy Bakalland, konsekwentnie „odczarowuje” wizerunek słodkiej przekąski, która kojarzy się z odstępstwem od diety i zdrowego trybu życia. Nowe produkty z linii „Z serca natury”, np. kisiele FIT, to połączenie idei „czegoś słodkiego”, po co konsumenci chętnie sięgają w chwili spadku energii lub nastroju, z czystym składem pełnym wartościowych składników. W ten sposób konsument może sięgnąć po swoją ulubioną przekąskę, jednocześnie wybierając jej zdrowszy odpowiednik. To atut zarówno dla tych, którzy skupiają się wyłącznie na swojej diecie, jak dbających o aktywność fizyczną.

Smacznie i zdrowo

Jak dowodzą badania przeprowadzone przez Bakalland, Polacy poszukują wygodnych, smacznych, ale i zdrowych alternatyw ulubionej żywności, które będą stanowić odpowiedź na ich tryb życia. Współczesny konsument potrzebuje czegoś więcej, niż nawiązującej do zdrowia nazwy lub hasła – dociekliwie czyta etykiety i podejmuje świadome decyzje i nawet jeżeli zdarzy mu się chwila słabości i sięgnie po słodką przekąskę – wybierze jej zdrowszą alternatywę.