Odpowiednia pielęgnacja noworodka to problem dla wielu młodych mam. Jest to niezwykle ważna sprawa, jeśli chodzi o zdrowie i dobre samopoczucie malucha. Według obecnych zaleceń pierwsza kąpiel malucha powinna odbyć się w kilka dni po porodzie ze względu na ochronne właściwości mazi.

Pielęgnacja miejsc intymnych u dziecka jest stresująca nie tylko dla młodych rodziców. Często sięgają oni po rady babć, które niekoniecznie są nadal aktualne. I choć informacji odnośnie kąpania niemowlaka jest w internecie bardzo dużo, to na temat higieny intymnej mówi się niewiele. Często jest wbrew zakazane, by „tam” zaglądać. Owszem bezpośrednio po porodzie wystarczy przetrzeć pozostałości smółki, jednak co z pielęgnacją w domu? W zaleceniach pielęgnacyjnych bardzo mało jest informacji na ten temat. O, zgrozo.

Jak pielęgnować miejsca intymne dziecka? Higiena przede wszystkim!

Zapewne dla wielu mam głównym problemem u dziewczynek jest dokładne wymycie warg sromowych mniejszych i większych. W momencie przyjścia na świat zostaje na nich spora ilość mazi płodowej, która jest gęsta. Następnie gromadzi się tam też smółka, a kolejno papkowaty stolec. Ta mieszanina przypomina konsystencją zastygający beton. Ciepło i wilgoć to idealne środowisko dla rozwoju bakterii.

Załóżmy sytuację, w której nie podmywasz się kilka dni, czy nawet tygodni. Narastający brud, świąd i pieczenie to nie tylko dyskomfort, ale także wstęp do zakażeń układu moczowego. Niejednokrotnie małe pacjentki trafiają do szpitala z podejrzeniem takiego zakażenia. Lekarze zdejmują pieluszkę, rozchylają wargi sromowe i to, co tam znajdują woła o pomstę do nieba. Wszystko dlatego, że ktoś w zaleceniach kazał „tam” nie zaglądać.

Pielęgnacja miejsc intymnych u dziewczynek

W przypadku, gdy maź płodowa jest już zaschnięta, to zmyć go może pomóc delikatne jej przetarcie płatkiem kosmetycznym z oliwką. Tłuszcz w niej zawarty rozpuści wszystko, to co powinien. Oczywiście może to chwilę potrwać. Najlepiej zrobić tę czynność bezpośrednio przed kąpielą, w której jeszcze raz przemyjemy miejsce to wodą z delikatnym mydłem lub innym środkiem do pielęgnacji niemowlaków.

Pielęgnacja miejsc intymnych u chłopców

U chłopców sprawa wygląda prościej, jednak wciąż nie można zapomnieć o pielęgnacji miejsc intymnych. Nie należy odciągać napletka siłą, gdyż tkanki nie są jeszcze zbyt elastyczne. Wystarczy delikatne sprawdzenie, czy napletek odsuwa się samoistnie. Najlepiej zrobić to podczas kąpieli, wtedy malec się rozluźni. Tworząca się mastka ma na celu ułatwienie oddzielanie się napletka od prącia.

Pielęgnacja codzienna miejsc intymnych

Jeśli chodzi o chusteczki nawilżane to najlepiej używać ich w przypadki wyjścia i nie możliwości przemycia miejsc intymnych wacikiem z ciepłą wodą. Gdyż używane zbyt  często, nawet te najdelikatniejsze, mogą podrażnić skórę znajdującą się przy wargach sromowych. Każdorazowo po zmianie pieluszki należy przemyć krocze oraz okolice odbytu, a następnie natłuścić miejsca kremem emolientowym. U mnie fajnie sprawdził się bephantol, ale ta wersja bez oliwki, gdyż po niej wystąpiło uczelnie.

Nie należy używać też zasypek, pudrów czy mąki ziemniaczanej. Właściwa pielęgnacja polega na stworzeniu tłustego filmu, który oddziela skórę dziecka od pieluszki. Nie wysuszenie jej.