Nie ma co ukrywać, jeśli chcecie zorganizować duże wesele to musicie liczyć się z tym, że pochłonie to dużo Waszego czasu i energii. W tym przypadku nie możecie odkładać wszystkiego na ostatnią chwilę. Jest sporo rzeczy, o których musicie pomyśleć już dziś. Od czego zacząć organizację wesela?

Przed Wami na prawdę dużo spraw do załatwienia. Tak na prawdę do ostatniego dnia będziecie musieli czegoś pilnować lub o czymś pamiętać. Podpowiemy Wam jednak od czego najlepiej zacząć planowanie wesela.

Wybór terminu

Najważniejszym krokiem na początek będzie wybór terminu. Planując wielkie wesele powinniście zostawić sobie odpowiedni czas na załatwienie wszystkich formalności. Popularne sale weselne mają często zajęte terminy na najbliższy rok czy dwa lata do przodu. W wielu kościołach ślub planuje się na co najmniej rok przed. Chyba, że decydujecie się coś zamiast przyjęcia weselnego to śmiało termin ten może być znacznie bliższy.

Wysokość budżetu

Ten punkt jest prawie tak samo ważny jak wybór daty ślubu. Od tego będzie zależało to gdzie będziecie mogli zorganizować wesele oraz ilu gości możecie zaprosić. Na tym etapie będziecie już najprawdopodobniej wiedzieć czy możecie liczyć na małe wsparcie rodziców. Na tej podstawie będziecie mogli już niedługo obliczyć wstępne koszty organizacji ślubu i wesela oraz ustalić czy budżet będzie na to wystarczający.

Wstępne obliczenia

Na tym etapie warto zastanowić się już nad wstępną listą gości. Standardową ceną za tak zwany „talerzyk” jest 200 zł. Jeśli decydujecie się na zaproszenie 100 osób, oznacza to, że już na wstępie macie do wydania 20 000 zł. Do tego dochodzi zakup strojów, alkoholu, napojów, tortu, wynajęcia samochodu, załatwienia wszystkich formalności, dekoracje, kamerzysta, fotograf oraz zespół. Stwórzcie listę, na której będziecie zapisywać przybliżone koszty. To odpowiednie miejsce, aby porównać wstępne wyliczenia kosztów z posiadanym budżetem.

Wybór sali weselnej

Jeśli potwierdziliście, że Wasz budżet da sobie z tym radę, możecie przystąpić do poszukiwania sali weselnej. Wybierając ją skupcie się na tym, aby lokalizacja nie była zbyt odległa. Dzięki temu łatwiej będzie załatwiać wszystkie formalności. Wielkość sali musi być taka, aby wszyscy się w niej zmieścili. Możecie zastanowić się nad tym czy wolicie, aby sala taneczna była połączona z częścią jadalną czy nie. Podłoga na sali nie powinna być śliska, a cena wynajmu powinna być adekwatna do standardów.

Gdy zdecydujecie się na konkretną salę weselną warto podpisać umowę przedwstępną, która zagwarantuje Wam rezerwacje terminu. Opłata przedwstępna stanowi zazwyczaj maksymalnie 10% ostatecznych kosztów, więc nie warto przepłacać.

 

Na ten moment macie już wszystko co potrzebne. Teraz powoli możecie zastanowić się nad pozostałymi wydatkami oraz zarezerwować fotografa czy zespół.