Każda kobieta marzy o pięknych i lśniących włosach. Aby cieszyć się gładką strukturą włosa, trzeba jednak o niego odpowiednio dbać. Na przykład wykonując dobraną do włosów pielęgnację. Ostatnio bardzo dużą popularnością w pielęgnacji włosów cieszy się ocet jabłkowy. Czy warto go stosować?

Ocet jabłkowy na włosy nakładały kiedyś nasze babcie, a to dlatego, że w swoim składzie zawiera on wyjątkowo dużo witamin takich jak: A, C, E oraz witaminy z grupy B. Poza witaminami w jego składzie znajdują się też aminokwasy, bioflawonoidy, żelazo, potas, wapń i krzem. W przeciwieństwie do octu spirytusowego i octu winnego, które mogą mocno wysuszać i rozjaśniać włosy, ocet jabłkowy może zapewnić im wyjątkową gładkość i niesamowity blask.

Ocet jabłkowy na włosy – jak stosować?

Największą popularnością z pewnością cieszy się płukanka octowa, która jest bardzo prosta do wykonania. Wystarczy do 500 ml przegotowanej wody w temperaturze pokojowej dodać 1 łyżkę octu. Aby przygotować włosy do wykonania płukanki, należy umyć je dwukrotnie delikatnym szamponem i dokładnie wypłukać zwykłą wodą. Ostatnie płukanie wykonuje się przy użyciu przygotowanej wcześniej płukanki. Następnie należy pozwolić włosom wyschnąć naturalnie.

Z octu jabłkowego można wykonać też wcierkę. Do szklanki wody wystarczy dodać 2 łyżki octu jabłkowego, a wcierkę zastosować na skórę głowy na 30 minut przed umyciem włosów. Ocet jabłkowy można dodać też do ulubionej maski, która będzie dobrana do porowatości włosów. Do maski dodaje się 2 łyżki octu jabłkowego i nakłada ją na osuszone ręcznikiem włosy. Maskę należy spłukać po około 20 minutach.

Jakie są efekty stosowania octu jabłkowego na włosy?

Ocet jabłkowy bardzo dobrze wpływa na wygląd włosów. Po regularnych zabiegach łuski włosów się domykają, przez co nabierają połysku. Kwaśny odczyn wykonanych kosmetyków reguluje pH skóry głowy, ma też właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, dzięki czemu zwiększa szansę na uniknięcie problemu z łupieżem lub przetłuszczaniem się włosów. Ocet bardzo dobrze usuwa też pozostałości kosmetyków z włosów.

Pamiętajcie jednak o tym, że octu jabłkowego nie powinno się stosować na włosy bez przerwy. Jeśli zbyt często będziecie stosować płukanki i maski na jego bazie można doprowadzić do efektu przesuszenia. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykonywanie płukanki raz w tygodniu.