Jeśli tu jesteście, najprawdopodobniej mieliście już okazje czytać mój wpis: O czym pamiętać podczas odchudzania – część 1. W tym miejscu śmiało mogę zaprosić Was na kontynuacje listy, która ma nam wszystkim pomóc pozbyć się zbędnych kilogramów. Jeśli jednak nie czytaliście jeszcze części 1, gorąco zachęcam, aby ją nadrobić i ruszyć dalej.

Mam nadzieję, że wszystkie podpowiedzi z pierwszej części listy udało Wam się już opanować i nie będą Wam one przeszkadzać w walce o wymarzony cel. Aby nie osiąść na laurach oto kolejne rzeczy, o których musimy pamiętać.

Zadbaj o odpowiednie porcje

Jedna czy dwie kostki gorzkiej czekolady zdecydowanie Ci nie zaszkodzą. Zadbaj jednak o to, aby po ich zjedzeniu całą resztę schować. Gdy będziesz mieć je dalej pod ręką, będziesz bez przerwy po nie sięgać, co doprowadzi do zjedzenia całej tabliczki czekolady. Mimo to, że wybierzemy tą gorzką, takie jej ilości też spowodują odkładanie się tłuszczu. Jeśli zostawisz ją w kuchni i usiądziesz do ulubionego serialu, jest spora szansa, że niechęć do wstawiania będzie większa niż chęć na jej zjedzenie. To samo dotyczy zwykłego jedzenia. Zawsze lepiej sięgnąć po dokładkę, niż zjeść za dużo, bo przecież jest już na talerzu i się zmarnuje.

Stresujesz się? Nie odreagowuj tego w kuchni

Jedzenie powinno nam służyć wyłącznie jako metoda na zaspokojenie potrzeb energetycznych naszego organizmu. Nie doprowadzaj do sytuacji, że stres czy smutki postanowisz „zajeść”. Nie doprowadzi to do niczego dobrego. Wiele osób tak właśnie reaguje w określonych sytuacjach, od razu sięga po jedzenie. Zamiast się zapychać, postaraj się iść na spacer, włączyć muzykę albo sięgnąć po książkę. Stres bardzo sprzyja otyłości, ponieważ przez niego w organizmie wydziela się hormon stresu, czyli kortyzol, to właśnie on sprzyja odkładaniu się tłuszczu, a szczególnie w okolicach brzucha.

Uważaj na to co pijesz

Wiele osób zapomina o tym, że to, co piją, też może zawierać kalorie. Jest tylko jeden płyn, który możemy spożywać całkowicie bezkarnie i bez ograniczeń. Jest to woda. W przypadku odchudzania wskazane jest też picie zielonej herbaty. Jeśli chodzi o colę, gotowe soki czy podobne napoje, są to zwykłe puste kalorie. Czy wiecie, że litr coca-coli ma aż 450 kalorii? To ¼ dziennego zapotrzebowania dorosłej osoby. Jeśli już musisz pić niezdrowe napoje, sprawdzaj skład i postaraj się unikać tych o wysokiej zawartości cukru.

Unikaj alkoholu

Skoro już o piciu mowa, jak wygląda sprawa alkoholu? Spokojnie raz na jakiś czas możesz sięgnąć po kieliszek wina i to najlepiej czerwonego. Twój organizm traktuje alkohol jako truciznę i całymi siłami walczy, aby się go pozbyć. Właśnie przez to niestrawione jedzenie może zmienić się w tłuszcz.

Nie najadaj się na zapas

Coś takiego nie istnieje! Jeśli nawet wiesz, że w ciągu dnia nie będziesz mieć czasu na jedzenie, to Twój organizm jeszcze tego nie wie. Cały nadmiar kalorii ze śniadania zdecyduję się zmagazynować. Zamiast się przejadać, lepiej pomyśl nad tym, aby zabrać ze sobą drobne przekąski, które pomogą Ci dostarczyć odpowiednią ilość kalorii. Może to być zdrowy batonik czy banan.

Nie dla Fast Food

Jedzenie typu pizza, hamburgery czy  hot dog jest bardzo niezdrowe i wysokokaloryczne. Każdy z nas uwielbia je jeść, ale ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, które takie jedzenia zawiera, jest wyjątkowo wysoki. Jeśli mi nie wierzycie, wystarczy spojrzeć na Amerykanów, gdzie ten rodzaj jedzenia zdecydowanie króluje, jest to najbardziej otyłe społeczeństwo na świecie.

Nie dojadaj

Rodzice nie powinni dojadać po swoich dzieciach, mężowie po swoich żonach… Te resztki, które zostały na talerzu, też mają swoje kalorie. Już podczas gotowania zaczynamy podjadać, aby sprawdzić, czy jedzenie będzie dobre, potem jemy swoją porcję, a na koniec dojadamy po bliskich. Tu nie ma innego rozwiązania, to musi prowadzić do nadwagi. Zdecydowanie staraj się tego unikać.

Nie unikaj ruchu

Nawet jeśli nie masz czasu na pełny trening, są pewne rzeczy, które możesz zrobić w tak zwanym międzyczasie. Co możemy zrobić dodatkowo? Wysiąść przystanek wcześniej i przejść się kawałek na piechotę lub zawsze wybierać schody zamiast windy.

Mam nadzieję, że razem uda nam się wytrwać w postanowieniach, a dzięki świadomości naszych błędów nie poniesiemy już porażki.