Usta od zawsze były atrybutem kobiecości, choć na przestrzeni lat zmieniały się oczekiwania względem ich wyglądu. Pełne i symetryczne pożądane były jednak już w starożytnej Grecji, a we współczesnym świecie zabiegi modelowania ust plasują się w pierwszej czwórce najczęściej wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej. Dostępnych metod i technik powiększania, wypełniania, czy poprawiania konturu warg jest mnóstwo. Oto przegląd najpopularniejszych z nich.

Czym wypełnić, powiększyć, skorygować usta?

Istnieje kilka produktów, które poprzez wstrzyknięcie lub wprowadzenie bezpośrednio w wargi, granicę czerwieni wargowej i skóry lub mięśni okrężnych ust wpływają na ich wygląd.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy https://neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/kwas-hialuronowy/ to jeden z najczęściej stosowanych wypełniaczy, który w szybki i bezpieczny sposób pozwala osiągnąć efekt pełnych ust. Doskonale sprawdza się także w przypadku korygowania ich konturu, wyrównywania dysproporcji pomiędzy dolną a górną wargą, podniesienia kącików warg, czy podkreślenia łuku Kupidyna.

Kwas hialuronowy jest przy tym związkiem syntezowanym w organizmie człowieka, a stosowany w medycynie estetycznej jako usieciowany związek, jest odporny na działanie enzymu odpowiadającego za jego degradację. Dodatkową zaletą wykorzystania kwasu hialuronowego jest jego stopniowe, bo trwające nawet do 12. miesięcy wchłanianie, dzięki czemu efekt zabiegu jest odwracalny, ale długotrwały.

Własny tłuszcz

Lipolifting to sposób na powiększenie ust przy wykorzystaniu wypełniacza w postaci własnego tłuszczu pacjentki. Do czerwieni wargowej wstrzykiwana jest jego niewielka ilość, która uprzednio pobrana została w sposób podobny do liposukcji z wybranej części ciała i odpowiednio przygotowana.

Zabieg modelowania ust własnym tłuszczem pozwala na powiększenie objętości ust, ale nie na dużą zmianę ich kształtu. Podobnie, jak w przypadku zastosowania kwasu hialuronowego, efekt pełniejszych ust utrzymuje się do 12. miesięcy.

Implanty

Usta można także wypełnić implantami silikonowymi, które wszczepiane są pod czerwień wargową. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest nie tylko zwiększenie objętości, ale też precyzyjna zmiana kształtu ust. Co więcej, efekt ma charakter trwały.

Wymodelowanie ust za pomocą implantów jest zabiegiem inwazyjnym, mimo że wykonywane na ogół w znieczuleniu miejscowym. To właśnie dlatego nie cieszy się ono dużą popularnością.

Toksyna botulinowa

Botoks https://neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/botoks-krakow/, czyli toksyna botulinowa to sposób na powiększenie objętości ust i poprawę ich konturu bez potrzeby zastosowania jakiegokolwiek wypełniacza. Botoks wstrzykiwany jest bowiem w mięśnie okrężne ust, powodując ich rozluźnienie, a w konsekwencji naturalne wywinięcie wargi i większą ekspozycję jej różowej części. Dzięki temu usta wydają się być bardziej pełne, ale jest to tylko złudzenie optyczne.

Dodatkowym atutem zastosowania botoksu w celu wymodelowania ust jest wyraźne odmłodzenie tej części twarzy – drobne zmarszczki zostają spłycone, a dzięki działaniu botoksu kolejne bruzdy powstają znacznie wolniej.

Wybrane metody modelowania ust

Zabiegi modelowania ust https://neonia.com.pl/powiekszanie-ust-krakow/ poza odmiennością wypełniaczy i produktów, które pozwalają zwiększyć ich objętość i kształt, różnią się także od siebie efektami. Zastosowane metody i techniki pozwalają bowiem osiągnąć delikatny i naturalny rezultat, wyraźnie uwypuklić łuk Kupidyna, czy zarysować środkową część warg.

Paris Lips

Paris Lips to technika wypełniania ust kwasem hialuronowym  na płasko. Zabieg polega na ostrzykiwaniu linii łączącej czerwień wargową ze skórą i kolumny skóry od środka górnej wargi do nosa. Poprzez wyraźne podkreślenie łuku Kupidyna usta stają się znacznie bardziej zmysłowe i wydatne.

Russian Lips

Technika Russian Lips polega na wprowadzeniu kwasu hialuronowego w linii od kącika ust aż do ich środka oraz na ukos i prostopadle, czyli od spodu wargi do góry. Charakterystyczne jest ponadto wykonanie wielu nakłuć i wprowadzenie minimalnej ilości wypełniacza. Efektem techniki Russian Lips są niezwykle naturalne, ale wyraźnie pełne usta. Dodatkowo możliwa jest dokładna zmiana ich kształtu, czy zlikwidowanie asymetrii.

Baby Doll Lips

Baby Doll Lips pozwalają na uzyskanie dziewczęcego wyglądu. Kwas hialuronowy wstrzykiwany jest w szczególności w środkową część ust, tak aby mocno ją podkreślić. Dolna warga ulega zaś delikatnemu wywinięciu ku dołowi, co wzmacnia efekt objętości.

Lip Flip

Lip Flip to swego rodzaju alternatywa dla wypełniania ust. Technika ta polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej, ale nie bezpośrednio w czerwień wargową lecz w mięsień, w wyniku czego dochodzi do wywinięcia wargi. Efektem są optycznie powiększone usta, ale bez rzeczywistego zwiększania ich objętości. Zabieg pozwala także na wygładzenie drobnych zmarszczek wokół ust.

Chirurgiczne powiększanie ust

Wymodelować usta można także chirurgicznie. Należy jednak podkreślić, że zabiegi te cieszą się mniejszą popularnością niż te z wykorzystaniem wypełniaczy lub toksyny botulinowej. Dlaczego? Powodem jest przede wszystkim skuteczność zabiegów małoinwazyjnych, których wykonanie nie jest związane z potrzebą dłuższej rekonwalescencji.

Wśród chirurgicznych metod powiększania ust najbardziej popularną jest zabieg Lip Lift, który polega na zmniejszeniu odległości pomiędzy górną wargą a nosem. W znieczuleniu miejscowym wykonuje się w tym celu precyzyjne nacięcie w naturalnym złamaniu skóry pod nosem lub wewnątrz nosa i usuwa część skóry. Odsłaniając okolicę ust, specjalista może wymodelować usta i delikatnie wywinąć wargę, przez co po wygojeniu staje się ona wyraźnie większa.