Z pewnością nie raz zdarzyło Wam się trafić w Internecie na cudowne porady dotyczące diety i ćwiczeń. Wszystko wyglądało by pięknie gdyby nie fakt negatywnych komentarzy o tym, jak ktoś przez dietę cud przytył, albo nie osiągną wymarzonego fit ciała. Dziś poruszymy bardzo ciekawy temat: Mity dotyczące ćwiczeń i odchudzania.

Pewnie spotkaliście się już z poradami typu: Jeśli chcesz schudnąć MUSISZ…. i w tym miejscu pojawiała się wielka lista zakazów. W większości przypadków zamiast osiągnąć wymarzone efekty, po prostu zniechęcamy się do dalszego działania i dochodzimy do momentu akceptacji faktu, że nigdy nie schudniemy (do czasu znalezienia kolejnego cudownego artykułu). Aby uniknąć kolejnej fali zniechęcenia pokażemy Wam dziś: Mity dotyczące ćwiczeń i odchudzania.

Głodówka – najlepsza metoda na szybkie zrzucenie kilku kilogramów

Ok, zgadza się w trakcie jej trwania na wadze zobaczymy wynik kilku kilogramów mniej, ale przecież nie będziemy się wiecznie głodzić. Jak tylko ją zakończymy i dostarczymy jedzenie, nasz organizm szybko uzupełni braki i to często z nadmiarem! Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ podczas głodówki nasz organizm przyzwyczaja się do dostarczania bardzo małej ilości jedzenia i spowalnia nasz metabolizm. Poza brakiem energii, który może nam się przytrafić w trakcie głodówki, pojawi się również niechęć do aktywności fizycznej. Brak ćwiczeń i zdrowej diety, oraz powrót do wcześniejszych przyzwyczajeń po głodówce prowadzi do tego, że w naszym organizmie odkładają się zbędne kilogramy i to głównie w postaci tłuszczu.

Przez musli tyjemy

I tak i nie. Gotowe zestawy z musli często zawierają nawet do 80% cukru, z pewnością nie jest to mieszanka pożądana w trakcie odchudzania. Jak sobie z tym poradzić? Szukać tych mieszanek, które cukru w składzie nie posiadają lub przygotować własną. Możemy kupić oddzielnie suche ziarna oraz płatki. Pamiętajmy też, że nawet tych o cudownym składzie nie powinniśmy spożywać w nadmiarze!

Kolacja najpóźniej do 18

To chyba jeden z najpopularniejszych mitów. Jeśli chodzi o  magiczną „18” to jak najbardziej sprawdzi się, ale w przypadku osób, które kładą się spać o godzinie 21. Dlaczego? Ponieważ nasz organizm potrzebuje około 3 godzin na przetrawienie posiłku. Kładąc się spać wszystkie te procesy spowalniamy. Dlatego jeśli jesteś „sową” i lubisz siedzieć po nocach, ostatni posiłek spokojnie możesz zjeść znacznie później. Warto jednak pamiętać o zasadzie „ nie później niż 3 godziny przed snem” oraz wybieraniu posiłków bogatych w białko.

Ziemniaki tuczą

Jak można tak niesprawiedliwie traktować ziemniaki? Jest to zwykłe warzywo i w dużej części składa się z wody. Ugotowane 100 g ziemniaków to tylko 90 kcal. Problem jest ukryty gdzie indziej. Jeśli do ziemniaków dodajecie masło, śmietanę, sosy, boczek czy je podsmażacie najzwyczajniej w świecie podnosicie ich kaloryczność. Dlatego ziemniaki możemy jeść, ale musimy zwracać uwagę na sposób ich przygotowania.

Ćwicząc zmieniasz tłuszcz w mięśnie

To nie takie proste jak się wydaje. Tkanka tłuszczowa i mięśnie są zbudowane z zupełnie innego typu komórek. Dlatego ćwiczenia cardio pozwalają spalać tłuszcz, a ćwiczenia siłowe budować mięśnie. Tylko pamiętajcie, mięśnie nie powstają bezpośrednio z tłuszczu 🙂 Dlatego powiedzenie „najpierw masa…” nie do końca się tu sprawdzi 😉 Masę mięśniową budujemy zupełnie inaczej (niestety nie tak łatwo) niż masę tłuszczową.

Owoce w diecie można jeść bez ograniczeń

Jak wszyscy wiemy, owoce zawierają sporo witamin i jak najbardziej nie możemy o nich zapominać w swojej diecie. Niestety bardzo często zawierają w sobie bardzo duże ilości cukru. Warto wybierać te o niskiej zawartości cukru i nie spożywać ich na noc.

Trenuję więc mogę jeść wszystko

Bez ograniczeń można jeść jedynie warzywa, i to najlepiej te jak najmniej przetworzone. Jeśli podczas treningu spalisz 500 kcal i uzupełnisz je w postaci czekolady czy chipsów, może i uda Ci się nie zobaczyć karnych kilogramów na wadze, ale pamiętaj, że może to wpłynąć negatywnie na wygląd naszej sylwetki np. w postaci cellulitu. Sam trening nie uratuje nas od wszystkich naszych grzechów.

Jak będę robić brzuszki, to zrzucę oponkę

Kolejny bardzo popularny mit, nie da się schudnąć od samych ćwiczeń! Szczególnie w okolicach brzucha. Brzuch robimy głównie w kuchni! Poza tym, brzuch składa się głównie z tkanki tłuszczowej, a tą gubimy podczas ćwiczeń cardio. Oczywiście warto o ćwiczeniach brzucha pamiętać, ale przyniosą one efekty dopiero wtedy gdy spalimy z jego okolicy zbędną tkankę tłuszczową i odsłonimy wyrobione przez nas mięśnie.

 

To nie wszystkie mity dotyczące ćwiczeń i odchudzania. Jednak te na które trafiamy najczęściej. Prosimy Was o rozsądek i weryfikowanie źródeł z których czerpiecie informacje na temat diety i ćwiczeń. Nie zapominaj o tym, że najlepiej sprawdzają się wszelkie spersonalizowane diety, a nie przepisy cud z internetu. Każdy organizm pracuje inaczej i potrzebuje innych warunków aby osiągnąć upragnione efekty.

Jakie jeszcze znacie mity dotyczące ćwiczeń i odchudzania?