Mięśnie Kegla to oficjalne określenie dla mięśni dna miednicy, które odpowiadają za podtrzymanie narządów jamy brzusznej. Mają one za zadanie zapobiegać problemom z pęcherzem, ale mogą też poprawić życie seksualne, dlatego też warto regularnie wykonywać ćwiczenia, które mogą je wzmocnić.
Seks zdecydowanie stanowi dość istotną sferę naszego życia. Dlatego też warto pracować nad tym, aby dawał nam on satysfakcję. Szczególnie jeśli po porodzie nie przynosi on już takiej satysfakcji jak wcześniej. Aby poprawić jakość życia seksualnego warto spróbować regularnie ćwiczyć mięśnie Kegla.
Gdzie znajdują się mięśnie Kegla?
Mięśnie Kegla, czyli mięśnie dnia miednicy odpowiadają za podtrzymanie narządów jamy brzusznej od dołu. Znajdują się między kością łonową a guziczną. Otaczają one cewkę moczową, pochwę oraz odbytnicę. Dzięki mocnym mięśniom Kegla wszystkie te narządy znajdują się we właściwym położeniu. W przypadku ich poluźnienia może dość do wielu problemów zdrowotnych, które będą stanowić duży dyskomfort.
Kiedy zacząć ćwiczenia mięśni Kegla?
Ćwiczenia mięśni Kegla warto rozpocząć możliwie najwcześniej, ponieważ ich wzmocnienie będzie wymagać trochę czasu. Na pierwsze odczuwalne efekty możemy poczekać nawet kilka miesięcy. Dlatego tym bardziej duże znaczenie będzie tu miała cierpliwość oraz systematyczna praca. Ćwiczenie mięśni Kegla może wykonywać każda kobieta, niezależnie od wieku.
Jakie są korzyści ćwiczenia mięśni Kegla?
Wyćwiczone i elastyczne mięśnie Kegla mogą nieść za sobą wiele korzyści takich jak: ułatwienie podczas porodu (ułatwiają przejście dziecka przez kanał rodny), zwiększenie doznań seksualnych (ujście pochwy jest węższe), zapobiegają problemom związanym z pęcherzem, zapobiegają zaparciom.
Jak wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla?
Ćwiczenie, które pozwoli na wzmocnienie mięśni Kegla, jest bardzo proste. Najpierw należy jednak wyczuć, gdzie one się znajdują. Przykładowo, aby to rozpoznać, wystarczy wstrzymać strumień moczu podczas wizyty w łazience. Druga metoda to włożenie do pochwy dwóch palców i zaciśnięcie jej. Zaciskanie mięśni Kegla powinno się jednak wykonywać tylko po opróżnieniu pęcherza, ani nie nabawić się jego zapalenia
Najlepsze ćwiczenie wymaga położenia się na plecach lub stania w niedużym rozkroku. W wybranej pozycji napinamy mięśnie Kegle najmocniej, jak potrafimy, następnie liczymy do 5 i robimy krótką przerwę. W ten sposób możesz ćwiczyć codziennie, stopniowo zwiększając liczbę wykonywanych skurczów oraz serii ćwiczenia. Podczas wykonywania ćwiczeń mięśni Kegla pamiętaj jednak o tym, aby nie napinać mięśni brzucha i pośladków.