Każdy z nas nie raz znalazł się w takiej sytuacji. Umawiamy się czy to na randkę z chłopakiem/dziewczyną czy na spotkanie z przyjaciółką/kumplem. Na początku wszystko przebiega zgodnie z planem, jednak na koniec wieczoru dochodzi do mniej przyjemnych dyskusji w sprawie płacenia rachunków. Jeśli nie jesteście pewni jak powinniście zachować się w takiej sytuacji za chwilę przedstawimy Wam współczesne zasady. 

Płaci ten, kto zaprasza

Podstawową zasadą wszystkich spotkań jest to, że płaci za nie osoba, która na nie zaprasza. Szczególne znaczenie ma to przy spotkaniach biznesowych. Jeśli decydujemy się na zaproszenie chłopaka na randkę lub przyjaciółki na kawę to powinnyśmy być gotowe do poniesienia pełnej kwoty rachunku. Oznacza to też, że gdy inicjatorem spotkania jest mężczyzna powinnyśmy pozwolić mu wyjść z inicjatywą opłacenia rachunku. Możemy oczywiście dla własnego komfortu zaoferować opłacenie lub podzielenie się kwotą do zapłaty, ale zwyczajnie nie wypada na to nalegać.

Co zrobić gdy ktoś nalega?

Nawet jeśli jesteśmy stroną organizującą spotkanie i jesteśmy przygotowani na opłacenie całego rachunku możemy spotkać się z sytuacją gdy druga strona będzie chciała się do niego dołożyć. Gdy taka propozycja pada po raz pierwszy, powinniśmy zwyczajnie ją zignorować bo jest to zwykła grzecznościowa forma. Jeśli mimo naszej odmowy ktoś bardzo nalega, wtedy należy podzielić się kosztami. Dlaczego? Ponieważ nie powinnyśmy zostawiać drugiej osoby z poczuciem, że „jest nam coś winna”. Może to dotyczyć na przykład zgody na kolejną spotkanie. Dodam tu tylko, że nie warto debatować nad tym co kto dokładnie zjadł i rozliczać się co do złotówki, a zwyczajnie podzielić się 50/50.

Zawsze zabieraj ze sobą gotówkę i kartę

Mimo powszechnie panujących zasad, jeśli ktoś zaprasza Cię na spotkanie warto być przygotowanym na opłacenie rachunku. Może to wynikać z braku dobrych manier drugiej osoby, ale też z losowych problemów takimi jak: nieprzewidziana awaria terminala płatniczego czy zapomniany portfel.