Książę Harry i Meghan Markle na początku roku 2020 oznajmili, że odchodzą z rodziny królewskiej, by prowadzić normalne życie z dala od prasy. Jednak teraz postanowili zmienić miejsce zamieszkania. Czy w 2021 zamierzają wrócić do Wielkiej Brytanii? To już rok poza UK.

W marcu 2020 roku książę Harry, Meghan i ich roczny syn Archie osiedlili się w USA rozpoczynając swoje nowe życie. Obecnie we trójkę mieszkają w Montecito w Santa Barbara.

Kiedy po raz pierwszy ogłosili swój plan wycofania się z królewskich obowiązków, Sussexowie powiedzieli, że planują podzielić swój czas między Wielką Brytanią i Ameryką Północną. Niestety, z powodu pandemii koronawirusa i ograniczeń w podróżowaniu, para nie mogła wcześniej wrócić do Wielkiej Brytanii.

Kiedy Harry i Meghan wrócą do swojego domu w Windsor?

Raporty z jesieni zeszłego roku sugerowały, że przyjadą do Wielkiej Brytanii w grudniu, ponieważ data rozprawy sądowej Sądu Najwyższego Księżnej przeciwko Associated Newspapers Ltd miała się odbyć 11 stycznia. Jednak termin rozprawy został przełożony na jesień 2021 r. Po tym, jak prawnicy Meghan podali „poufne uzasadnienie”, dlaczego konieczne było odroczenie.

Wysoki Trybunał rozpatrzy wniosek zespołu prawników Meghan o wydanie orzeczenia w trybie uproszczonym podczas zdalnej rozprawy w tym miesiącu, która w przypadku powodzenia sprawi, że sprawa zostanie rozwiązana bez potrzeby procesu.

Podróż do Wielkiej Brytanii wydaje się również mało prawdopodobna dla pary, że względu na  trzecią blokadę w Anglii. Zgodnie z obecnymi przepisami rządowymi osoby podróżujące z USA (które obecnie nie znajdują się na liście sluzbowych podróży w Wielkiej Brytanii) muszą poddać się kwarantannie przez pierwsze dziesięć dni po przybyciu do kraju.

Po powrocie podróżni z Wielkiej Brytanii muszą również uzyskać wynik negatywny na obecność COVID-19 nie wcześniej niż trzy dni przed wejściem na pokład lotów do USA. Status imigracyjny księcia w USA również nie jest znany, chociaż The Times poinformował w kwietniu 2020 r., że zdecydował się on nie ubiegać się o zieloną kartę lub obywatelstwo amerykańskie w najbliższej przyszłości.

Jednak podanie o obywatelstwo amerykańskie znacznie usprawniłoby poruszanie się Harry’ego przez stan, spowodowałoby to również, że byłby on zobowiązany do płacenia amerykańskiego podatku od jego dochodów na całym świecie. Nie wiadomo więc, w jakim programie wizowym książę wjechał do USA, ale może to być wiza dyplomatyczna lub inna specjalna.

Książę Harry planuje wrócić do Wielkiej Brytanii

W sierpniu Harry mówił o swoich planach powrotu do Wielkiej Brytanii w 2021 roku.W W rozmowie z personelem i wolontariuszami z Rugby Football League podczas wezwania Zoom z okazji 125. urodzin sportu, książę powiedział wtedy:

W przyszłym roku mamy Puchar Świata Ligi Rugby. ZDECYDOWANIE PLANUJĘ WRÓCIĆ. JUż BYM WRÓCIŁ, GDYBY nIE coVid.

Puchar Świata 2021 Rugby League odbędzie się w dniach 23 października – 27 listopada.