Przyszedł ten dzień. Masz już spakowaną torbę na siłownię i chcesz rozpocząć swoją przygodę treningową. To świetna decyzja! A może ćwiczysz już od jakiegoś czasu? Nie martw się, każdy z nas popełnia błędy. Wielu z nich możesz jednak uniknąć. W dodatku pozwoli Ci to uniknąć ewentualnej kontuzji oraz szybciej zobaczyć pierwsze efekty. To jak, ruszamy?

Pamiętaj, że każdy z nas kiedyś zaczynał i popełniał swoje błędy. Niestety nie dam rady ustrzec Was przed wszystkim, ale może moje wskazówki choć trochę Wam w tym pomogą.

Zbyt duże oczekiwania i szybka rezygnacja

Każdy z nas, gdy rozpoczyna swoją przygodę z siłownią, chciałby jak najszybciej zobaczyć efekty. Zapominamy o tym, że 4 treningi na siłowni nie są w stanie wygrać z latami spędzonymi przed telewizorem. Jeśli długo grzeszyliśmy, teraz musimy odpracować swoje. Trenuj z rozsądkiem i powoli zwiększaj intensywność i częstotliwość treningów. Pamiętaj, że Twoje ciało nie jest przyzwyczajone do dużego wysiłku i może być bardziej podatne na kontuzje. Na początku łatwo też o przetrenowanie, które może skutecznie wyłączyć Cię z ćwiczeń na długi czas.

Nie zapominaj o technice

Szukając porad o tym, jak najlepiej wymodelować swoje ciało, z pewnością traficie na zestawy ćwiczeń składające się z przysiadów, martwego ciągu czy podciągania. Są to naprawdę świetne ćwiczenia, które dobrze wykonywane potrafią zdziałać cuda. Każde z nich uaktywnia jednocześnie wiele grup mięśni. Jeśli zbyt szybko zaczniemy je wykonywać z dużym ciężarem, może okazać się, że braki siły będziemy chcieli nadrobić gubieniem techniki. Nie tędy droga. Źle wykonywane ćwiczenia nie dają dobrych efektów i znacznie zwiększają ryzyko kontuzji. Nie wiesz jak ćwiczyć? Skorzystaj z usług trenera personalnego. Tylko wybierz osobę, która ma do tego uprawnienia. To, że ktoś jest wielki i ma dużego bica wcale nie oznacza, że nadaje się na trenera. Nie zliczę, ile widziałam osób, które brały duże pieniądze za treningi personalne, a zamiast skupić się na kliencie, trzymały nos w telefonie.

Za długie przerwy pomiędzy ćwiczeniami

Jeśli chodzisz na siłownie w godzinach szczytu, z pewnością nie raz zdarzało Ci się robić długie przerwy pomiędzy seriami. Wiem, że przy dużym ruchu ciężko na czas dorwać się do maszyny. Jeśli jednak jest ona zajęta, a Twoja przerwa mija, pomyśl o innym ćwiczeniu, które może je zastąpić. Zamiast ćwiczyć na suwnicy, możesz przecież zrobić przysiady. Ketle są zajęte? Możesz sięgnąć po hantle. Nie bój się bawić na siłowni. Mieszaj ćwiczenia i nie marnuj nie potrzebnie czasu. Zależy Ci na efektach? To Facebooka przejrzysz w domu.

Wiesz już jakie błędy popełniamy na siłowni? Teraz możesz już ruszać na trening!