Jeżeli uwielbiasz fotografować, to z pewnością chcesz, aby Twoje zdjęcia były wyjątkowe i wyróżniały się spośród miliona innych. Żeby to osiągnąć, przejmij pełną kontrolę i zostań reżyserem swoich zdjęć. Dzięki temu unikniesz rutyny i staniesz się kreatorem, a nie tylko biernym rejestratorem rzeczywistości.

Jak zostać reżyserem własnych zdjęć?

 Reżyser wybiera lokalizację, dodaje rekwizyty, aranżuje ludzi, wydając dyspozycje, np. w jaki sposób mają się ustawić względem kamery. Oznacza to nic innego, jak pełną kontrolę nad planem, ludźmi i używanymi do filmu akcesoriami. Jeśli chcesz, aby Twoje zdjęcia były niepowtarzalne i opowiadały konkretną historię, to zrób dokładnie tak samo i zostań reżyserem swoich obrazów. Oczywiście najpierw musisz przemyśleć i ustalić temat swoich zdjęć, następnie zorganizować odpowiednią scenerię, rekwizyty i oczywiście postaci, a na koniec musisz zadbać o odpowiednie oświetlenie. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni i zaangażowania. Kiedy zadbasz o wymienione wcześniej elementy, to po prostu zacznij eksperymentować. Fotografuj z różnej perspektywy i w różnorodnym oświetleniu, zmieniaj ułożenie obiektów, postaci i obserwuj na wyświetlaczu aparatu efekty swoich działań. Spróbuj także zrobić kilka, czy też kilkanaście ujęć w pionie. Niektóre obrazy wyglądają lepiej w pionowej orientacji. Przykładem tego jest zdjęcie latarni morskiej przy klifie, wieży Eiffla, czy też dziewczynki podskakującej w kałuży. Spróbuj więc świadomie obrócić aparat na bok i zrobić kilka pionowych zdjęć, właśnie w ten sposób. 

Specyficzną atmosferę na zdjęciach możemy uzyskać dzięki odpowiedniemu oświetleniu. Jeśli zamierzasz zrobić fotografie portretowe na zewnątrz, to chociaż wydawałoby się to zbędne w jasny dzień, to użyj lampy błyskowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniesz nieciekawych cieni na twarzach i nieco je rozjaśnisz. Oczywiście interesujący temat fotografii jest najważniejszy. Jednak światło, to kolejny, bardzo ważny element udanych zdjęć, ponieważ wywiera ono ogromny wpływ na całokształt naszego obrazu. Dzięki odpowiednio dobranemu oświetleniu możemy odmłodzić fotografowaną twarz, nawet o kilka lat i tym samym uniknąć intensywnej korekty graficznej. Niestety niektórzy przesadzają z edycją i nadmierną ingerencją w oryginalne zdjęcia, za pośrednictwem programów graficznych. Często takie ujęcia wyglądają bardzo nienaturalnie. Właściwie dobrane oświetlenie może skutecznie wygładzić twarz. Z kolei zbyt intensywne, słoneczne światło, zwłaszcza w ujęciu z boku może nawet uwypuklić nasze zmarszczki i niedoskonałości. Właśnie dlatego warto obserwować na wyświetlaczu rezultaty swoich fotograficznych eksperymentów. 

Jeśli uda nam się wyjątkowa sesja, to nie ma co zwlekać, tylko należy wywołać zdjęcia w sprawdzonym laboratorium fotograficznym i cieszyć się swoją wyjątkową kolekcją.

Polecamy i życzymy wielu kreatywnych pomysłów na zdjęcia!