Home News Jak zacząć zdrowo się odżywiać?

Jak zacząć zdrowo się odżywiać?

Nie raz spotykałam się z wiadomościami od Was, w których wspominaliście, że już nie jeden raz staraliście się zacząć zdrowo odżywiać. Jednak zazwyczaj nie trwało to zbyt długo. Wiele z Was popełniało ten sam błąd co ja kiedyś. Swoje nawyki chcieliście zmienić o 100% od dziś! Wiecie, kiedy po raz pierwszy tak naprawdę mi się udało? Wtedy, gdy zdrowe jedzenie zaczynałam wprowadzać stopniowo. Jak zacząć zdrowo się odżywiać?

Na moim przykładzie opowiem Wam jakie proste zasady żywieniowe stopniowo wprowadzałam do swojego życia. Może cały czas nie jestem jeszcze przykładem osoby, która odżywia się super zdrowo, ale na pewno wygląda to znacznie lepiej niż jeszcze kilka miesięcy temu. Tych kroków jest naprawdę bardzo dużo, dlatego dziś zacznę po prostu od tych najbardziej podstawowych. Myślę, że niczym Was tu nie zaskoczę, bo są one po prostu oczywiste. Plus jest taki, że naprawdę prosto można je wprowadzić do swojego życia.

Ograniczaj sól

Wiele osób jest w stanie całkowicie wyeliminować sól ze swojego życia. Jednak wcale nie musisz zupełnie z niej zrezygnować. Po prostu staraj się sięgać po produkty, które nie zwierają jej w swoim składzie. Przygotowując jedzenie, sięgaj po sól morską. Zawiera ona dodatek magnezu, selenu, cynku i jody więc może pozytywnie wpływać na Twoje zdrowie. I pamiętaj, potrzebujesz mniej więcej około 3 tygodni, aby przyzwyczaić się do mniej słonych potraw.

Nie zapominaj o zdrowych tłuszczach

Czy wiesz o tym, że niektóre witaminy rozpuszczają się w tłuszczach? Możecie w bardzo prosty sposób uzupełnić o nie swoje posiłki. Wystarczy dodać odrobinę oliwy do sałatki lub koktajlu, albo wsypać łyżeczkę mielonego siemienia lnianego do jogurtu czy owsianki.

Ograniczaj cukier

Z pewnością słyszeliście już stwierdzenie, że „Cukier to biała śmierć”. Szczególnie przy insulinooporności należy sięgać po produkty, które nie zawierają go w swoim składzie. Tu duże znaczenie będzie miał też indeks glikemiczny produktów, o którym przygotuje dla Was oddzielny wpis. Istnieje trochę zdrowszych zamienników cukru, więc jeśli na początku nie potrafisz całkowicie go odstawić, to przetestuj na przykład ksylitol.

Jak zacząć zdrowo się odżywiać? To całkowite podstawy, które musisz wprowadzić do swojego życia.