Coraz częściej użytkownicy smartfonów jako dodatkową ochronę urządzenia wybierają szkła hartowane. Dlaczego są takie popularne i czy warto je użytkować? Przede wszystkim, dzięki nim możemy uniknąć bolesnych finansowo napraw.

Odpowiednie zabezpieczenie wyświetlacza powinno być podstawą, szczególnie w sytuacji kiedy na nasz sprzęt wydaliśmy 3 000 zł. Naprawa uszkodzonych paneli dotykowych nie należy do najtańszych.

Folia ochronna niestety nie uchroni naszego smartfona przed upadkiem i stłuczeniem, a jedynie przed zarysowaniami. Ich plusem jest względna niezauważalność na urządzeniu oraz niska cena. Innym sposobem na zabezpieczenie telefonu może być futerał typu flip cover, jednak często po pewnym czasie zaczynają się one same otwierać, kiedy magnes się zużywa, przy otwartym futerale telefon może też wypaść nam z rąk.

Kolejną możliwością zabezpieczenia jest ubezpieczenie telefonu, porządny ubezpieczyciel wymieni nam telefon bez względu na to czy został on stłuczony, czy zepsuł się w inny sposób, jednakże z ubezpieczycielami różnie bywa i mogą nam szkody nie uznać, dodatkowo jest to dość drogi wydatek.

Najlepszym i najtańszym sposobem na kompletną ochronę urządzenia są szkła hartowane w połączeniu z etui. Szkło hartowane podczas upadku naszego smartfona zamortyzuje uderzenie. Szkło pęknie, natomiast wyświetlacz powinien zostać nienaruszony. W tym przypadku dużym plusem jest cena, szkła hartowane możemy kupić za około 40zł.

Przy wyborze szkła hartowanego należy pamiętać o kilku rzeczach:

  • twardość – szkło hartowane powinno posiadać twardość 9H w skali Mohsa, co oznacza, że jest ono odporne na zarysowania oraz uderzenia
  • powłoka oleofobowa – zwykłe szkła hartowane lubią łapać odciski naszych palców jeszcze bardziej niż wyświetlacze bez nich, powłoka oleofobowa spowoduje, że urządzenie będzie bardziej estetyczne i odporniejsze na zabrudzenia
  • dopasowanie – najnowsze flagowe urządzenia posiadają coraz częściej zaokrąglone krawędzie, przez co sztywne szkło hartowane może odstawać, powodując tym samym nieciekawe doznania estetyczne.

Pamiętajcie o tym, że tak naprawdę nic nie zagwarantuje 100% ochrony smartfona. Połączenie szkła hartowanego i odpowiedniego etui, może przez długi czas pomóc nam zachować pierwotny wygląd smartfona. Jeśli jednak dojdzie do uszkodzenia, pozostanie tylko skorzystać z usług serwisu telefonów, który wykona wymianę szybki na nową.

Źródło: Informacja prasowa / Wiedza własna