Trudno wyobrazić sobie dbanie o skórę bez naturalnych olejów. Ich właściwości nawilżające, regenerujące i kojące sprawiają, że stanowią one podstawę wielu receptur kosmetycznych. Miłośniczki naturalnej pielęgnacji doskonale znają takie oleje jak arganowy, jojoba czy ze słodkich migdałów. Olej marula, choć jeszcze mało popularny, ze względu na swoje wszechstronne właściwości ma szansę stać się prawdziwą kosmetyczną perełką wśród naturalnych olejów. Jeśli jeszcze o nim nie słyszałaś, przeczytaj czym jest olej marula, jak działa na skórę i dla kogo się sprawdzi.

Co to jest olej marula i jak jest wytwarzany?

Olej marula jest pozyskiwany z rosnącego w Afryce drzewa Sclerocarya Birrea nazywanego drzewem marula. Roślina ta daje słodkie, żółte owoce wielkością zbliżone do piłeczki golfowej, a budową podobne do mango. Tak jak mango, owoce marula charakteryzują się grubą skórką, soczystym miąższem i dużą, twardą pestką. To właśnie z pestek wytwarzany jest olej metodą tłoczenia na zimno.

Drzewo marula doceniają nie tylko rdzenni mieszkańcy południowej Afryki, wykorzystując olej z jego pestek na wszelkie dermatologiczne schorzenia, ale również… słonie będące smakoszami jego słodkich, bogatych w witaminę C owoców. Z tego względu drzewo marula określane jest wdzięczną nazwą  „drzewo słoni”.

Sam olej marula ma płynną konsystencję, jasnożółtą barwę i charakterystyczny, ale delikatny zapach. Należy do grupy olejów suchych, przez co szybko się wchłania. Ma lekką konsystencję i nie pozostawia na skórze tłustego filmu, dzięki czemu może być stosowany nawet pod makijaż.

Special treatments with aromatic oils. Lilac aromatic oils. Homemade Products of flowers.

Jakie właściwości na skórę ma olej marula?

Olej marula, podobnie jak olej jojoba, wykazuje wysoką biozgodność ze skórą, co sprawia, że sprawdzi się w pielęgnacji różnych typów cery.

Ze względu na swoje właściwości można określić go mianem kuzyna oleju arganowego, jest jednak od niego jaśniejszy, ma lżejszą konsystencję i delikatniejszy zapach. Podobnie jak olej arganowy, jest prawdziwym eliksirem młodości, ponieważ zawiera bogactwo antyoksydantów, między innymi tokoferoli (witaminy E), oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Docenią go zwłaszcza osoby z cerą suchą, dojrzałą i starzejącą się. Silnie nawilża, uelastycznia, rewitalizuje i zmiękcza skórę, odbudowując jej płaszcz hydrolipidowy. Ma hydrofobowy charakter, tzn. bardzo szybko przenika do skóry, błyskawicznie ją nawilżając. Jego właściwości sprawiają, że idealnie nadaje się jako składnik kosmetyków o działaniu anti-aging – regularnie stosowany opóźnia on procesy starzenia się skóry i spłyca drobne zmarszczki.

Olej marula jest dobrze tolerowany nawet przez cery problematyczne takie jak trądzikowa i wrażliwa. Nie podrażnia oraz nie zapycha porów. Działa antybakteryjnie, dzięki czemu sprawdzi się w pielęgnacji skóry skłonnej do powstawania wyprysków i zaskórników. Jest pomocny w walce z trądzikiem i działa regenerująco, pomagając zniwelować widoczność blizn i przebarwień. Ponadto, wspiera leczenie innych problemów skórnych takich jak egzema czy łuszczyca.

Pamiętaj, żeby zawsze stosować naturalne oleje od sprawdzonych producentów, którzy dbają o pochodzenie i bezpieczeństwo składników. W wysokiej jakości zimnotłoczony olej marula możesz zaopatrzyć się np. na: https://ecospa.pl/olej-marula-zimnotloczony.

Scowling girl in shock of her acne with a towel on her head. Woman skin care concept / photos of ugly problem skin girl on gray background

Jak stosować olej marula w codziennej pielęgnacji?

Jak włączyć olej marula do codziennej pielęgnacji twarzy? Jest on produktem naturalnym i łagodnym dla nawet wrażliwej cery, więc można stosować go w czystej postaci na skórę. Olej marula z powodzeniem może zastąpić krem. Podobnie jak w przypadku innych olejów, przy aplikowaniu go bezpośrednio na twarz zadbaj, by skóra była uprzednio zwilżona, np. tonikiem lub hydrolatem.

Warto również wzbogacić skład swoich ulubionych kosmetyków, np. kremu do twarzy, dodając do nich po kilka kropel oleju marula przy jednorazowej aplikacji.

Jak jeszcze możesz wykorzystać cenne właściwości oleju marula? W połączeniu z kwasem hialuronowym stworzy on silnie nawilżające i przeciwstarzeniowe serum do twarzy, a dodany do maseczek, np. z glinki, alg czy zielonej herbaty, wzbogaci je o działanie regenerujące i nawilżające.

Jeśli jesteś miłośniczką ręcznie robionych naturalnych kosmetyków, wypróbuj receptury z olejem marula na kremy, sera czy maseczki dostępne na Ecospa. Sprawdź np. przepis na krem do cery wrażliwej z olejem marula i d-pantenolem na: https://ecospa.pl/receptura/krem-z-olejem-marula-i-d-pantenolem-do-cery-wrazliwej.