Na każdym wolnym polu, jak grzyby po deszczu, wyrastają nowe bloki mieszkaniowe. Często jeszcze na etapie tak zwanej „dziury w ziemi” wszystkie lokale zostają sprzedane. Czy da się kupić mieszkanie nie oglądając go? Przecież od chwili zakupu czasami musimy czekać na nie i 2 lata. Jest kilka rzeczy, na których warto skupić się podczas poszukiwań, aby nie popełnić błędu. Jak wybrać mieszkanie?

Nie raz zdarzyło mi się zobaczyć plan jakiegoś mieszkania i po prostu w nim zakochać. Potem decydowałam oglądać się te, które już „stały”. Wiecie jak wiele razy się zawiodłam? Coś co na planie wyglądało niesamowicie zachęcająco, zazwyczaj okazywało się całkowicie nie spełniać swojej funkcji. Zamiast tracić czas na oglądanie wszystkiego co wpadnie nam w oczy, warto już na początku postawić sobie kilka punktów, które mieszkanie musi spełnić. Dzięki temu uda nam się odsiać wiele nie pasujących do nas propozycji i zaoszczędzić sporo czasu.

Jak wybrać mieszkanie?

Przede wszystkim odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań. Jak długo chcesz mieszkać w tym miejscu? Jeśli wiesz, że wybierany lokal ma być tylko miejscem przejściowym to nie musisz decydować się na mieszkanie z zapasowym pokojem dla dziecka, które planujesz mieć dopiero za kilka lat. Co jest dla Ciebie najważniejsze? Może to wielki balkon, na którym będziesz spotykać się ze znajomymi, albo pokój który przeznaczysz na gabinet czy siłownię. A może podstawą poszukiwań będzie dla Ciebie ogródek? Wiele osiedli posiada takie mieszkania. Wypisz sobie na kartce wszystkie niezbędne elementy takiego mieszkania i na tej podstawie odsiewaj te, które ich nie spełniają.

Jak wybrać odpowiednią lokalizację?

Przede wszystkim zastanów się czy planujesz poruszać się samochodem czy komunikacją miejską. Pomyśl też czy zależy Ci na dostępie do parku lub miejsca gdzie będzie można chodzić na spacery czy uprawiać sport. Jeśli wiesz, że kupujesz mieszkania na lata, to koniecznie sprawdź palny zagospodarowania przestrzeni! Może za rok pod Twoim oknem zamiast pięknego parku ma powstać fabryka? Może się też okazać, że widok na piękne pole zamieni się w widok na mieszkanie sąsiada, z którym będzie można podać sobie ręce przez balkon. Sprawdź też czy w okolicy znajdują się niezbędne sklepy, albo fajne restauracje. Zapytaj dewelopera, czy w lokalach usługowych na dole nie powstanie pub czy inny lokal, który może zaburzać ciszę.

Zanim kupisz dane mieszkanie warto wstać któregoś dnia wcześniej pojechać pod dany budynek i zobaczyć jak będzie wyglądać nasz dojazd do pracy. Być może taki test spowoduje, że nie zdecydujesz się na taką lokalizację.

Czy mieszkanie będzie funkcjonalne? 

Patrząc na plan mieszkania od razu próbuj wyobrazić sobie jak rozstawisz w nim meble. Czy nie będzie przeszkadzać Ci to, że jedynym możliwym ustawieniem w danym mieszkaniu będzie powieszenie telewizora przy samej lodówce. Pomyśl czy wolisz mieszkanie z aneksem kuchennym, a może całkowicie zamkniętą kuchnię. Oczywiście zawsze można potem wprowadzić drobne zmiany, jednak musimy się upewnić, że drobna przebudowa będzie możliwa. Wybierz odpowiednie piętro, jeśli w bloku nie ma windy, weź pod uwagę, że trzeba będzie wnosić zakupy czy znosić wózek z dzieckiem. Zobacz też czy okna nie sąsiadują z koszami na śmieci. Jeśli lubisz ciszę wybieraj lokalizację od strony patio, a nie ulicy. Możesz też upewnić się, w którym miejscu ma powstać na osiedlu plac zabaw. Nie zapomnij też o sprawdzeniu, w którą stronę skierowane są okna. Dopasuj światło do swojego trybu życia.