Panele to zdecydowanie jeden z najczęściej wybieranych produktów do wykończenia podłóg w domu. W końcu nie tylko ładnie wyglądają, ale i łatwo utrzymać je w czystości. Mają jednak małą wadę. Jeśli nie będziemy o nie odpowiednio dbać możemy doprowadzić do powstania na nich rys, które psują nie tylko ich wygląd, ale i nasz humor. W końcu podłogi nie wymienia się codziennie. Jak usunąć rysy z paneli podłogowych, aby nie narażać się na konieczność ich wymiany na nowe?

Przede wszystkim zabezpieczmy się na przyszłość. Jeśli w naszym domu powstała już jakaś rysa, zróbmy wszystko, aby uniknąć ponownie takiej sytuacji. Jak to zrobić? Wystarczy kupić filce, które będziemy mogli przykleić do wszystkich elementów, które mogłyby porysować panele. Do takich elementów zaliczają się nogi od krzeseł i stołów lub nóżki od kanapy. Rozejrzyj się po swoim domu i sprawdź, czy nie znajdują się w nim inne elementy, które warto zabezpieczyć, aby nie porysowały podłogi.

Jak usunąć rysy z paneli podłogowych?

Jeśli na panelach pojawiły się nie duże rysy, będziemy mogli je usunąć przy pomocy specjalnego płynu do usuwania rys. Są one dostępne w sklepach budowlanych, najczęściej w okolicy działu z drewnianymi podłogami. Gdy uda nam się kupić już specjalny płyn, podłogę będziemy musieli umyć nim kilka razy. Dzięki temu po 2, czy 3 razach podłoga powinna wyglądać prawie jak nowa.

Jeśli rysa jest bardzo głęboka, a my nie chcemy jeszcze wykonywać w domu remontu, możemy spróbować użyć specjalnego zestawu naprawczego do paneli. Warto jednak pamiętać, że całkowite zamaskowanie głębokiej rysy będzie praktycznie nie możliwe. W tym celu braki w panelu należy wypełnić specjalną pastą lub fugą, którą kupimy w markecie budowlanym. Gdy upewnimy się, że jest odpowiednio wypełniona, możemy zabezpieczyć ją na przykład przy pomocy bezbarwnego lakieru do paznokci, który zadziała jako utwardzacz.

Dajcie koniecznie znać jakie Wy radzicie sobie z usuwaniem trudnych rys z paneli!