Szminka – symbol kobiecości, który po nałożeniu na usta ma być jak najtrwalszy. Powinien zostać na nich nawet w czasie jedzenia czy picia napojów. Konsystencja kosmetyku jest gęsta, gdyż w ten sposób dobrze przywiera do warg. Jednak co zrobić w przypadku, gdy nasza szminka zamiast na ustach znajdzie się na ubraniu? Niestety plamy ze szminki są ciężko usuwalne.

Przede wszystkim, zanim przystąpisz do usunięcia plamy ze szminki, należy zdjąć nadmiar kosmetyku z tkaniny. Dobrze spisze się tutaj nóż lub patyczek higieniczny. Rób to ze starannością, gdyż łatwo w ten sposób jest zwiększyć obszar plamy i ją rozmazać.

Czym usunąć plamy ze szminki?

  • Dobrze spisze się tutaj chlorek amoniaku lub alkohol metylowy. Dostępny jest w sklepach internetowych.
  • Na świeżą plamę zadziała lakier do włosów. Spryskaj ją odrobiną i poczekaj, aż wyschnie. Zawarty alkohol działa jak odplamiacz. Następnie wrzuć ubranie do pralki i wypierz jak zwykle.
  • W przypadku zaschniętej plamy sięgnij po glicerynę.
  • Plamy ze szminki na sztucznej tkaninie najpierw natłuść wazeliną. Następnie zetrzyj watą lub płatkiem kosmetycznym. Upierz w wodzie z ogromną ilością mydła, które zadziała jak odplamiacz. Możesz również zostawić tkaninę na całą noc w wodzie z mydlinami, a rano wrzucić ją do pralki. Zamiast mydła dobrze sprawdzi się także płyn do mycia naczyń.
  • Płócienną tkaninę należy po prostu wygotować.
  • Plamy ze szminki powstałe na białym materiale usuniesz łatwo za pomocą wybielacza.
  • Jeśli materiał, który pobrudziłeś to jedwab, czyść go przy pomocy szmatki nasączonej spirytusem denaturowanym.
  • Chemiczny rozpuszczalnik przeznaczony do tkanin usunie plamy ze szminki powstałe na tapicerce. Tutaj też należy najpierw zdjąć nadmiar kosmetyku, przed przystąpieniem do odplamiania. Następnie przyłóż do zabrudzonego miejsca suchą szmatkę i dociśnij ją do plamy. Powtarzaj tę czynność aż do zniknięcia plamy.

Pamiętaj o tym, aby zawsze przed przystąpieniem do wywabiania plamy, sprawdzić, czy dany detergent nie spowoduje wyblaknięcia kolorów i odbarwienia materiału. Sprawdź to na maleńkim jego skrawku. Nigdy też nie susz ubrania, zanim zabrudzenie całkowicie zniknie, gdyż to doprowadzi do jego utrwalenia.