Plamy z potu to bez wątpienia jedno z trudniejszych do usunięcia zabrudzeń, zaraz po plamach od szminki. Zwykłe pranie w tym przypadku niestety nie zadziała. Dlatego, zanim pomyślimy o skorzystaniu z gotowego detergentu, sięgnijmy po domowe sposoby, które mogą okazać się dużo bardziej efektowne.

Jak usunąć plamy z potu – amoniak

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów jest amoniak. Jego zastosowanie znane było już za czasów naszych babć. Jednak pamiętajmy, że spisze się on nie na każdej tkaninie  i trzeba uważać. Gdy dostrzeżesz plamy z potu na ubraniach z kolorowej bawełny lub tkanin sztucznych, wymieszaj amoniak z wodą (1 łyżeczka na 1 litr wody). Następnie delikatnie potrzyj materiał mieszanką. Gdy ubranie jest z bawełny, to zastosuj mieszankę do prania. Jeśli po praniu plamy nie znikną całkowicie, przytrzymaj fragment bluzki z plamą nad parą. Następnie nałóż na szyjkę butelki zawierającej amoniak i wypierz jeszcze raz.

Jak usunąć plamy z potu – soda z wodą utlenioną

Kolejny dobry sposób na plamy z potu to soda z wodą utlenioną. Robimy roztwór z sody, wody utlenionej i wody zwykłej (w proporcji 1:1:1) , następnie nanosimy bezpośrednio na plamy, a po 45 minutach pierzemy w letniej wodzie z dodatkiem proszku.

Jak usunąć plamy z potu – ocet

Również ocet jest przydatny, jeśli chodzi o walkę z plamami z potu. Najlepiej spisze się z  plamami dość świeżymi i niezbyt dużymi. Zalewamy plamy octem i czekamy ok. 15 minut. Po upływie tego czasu pierzemy ubranie w wodzie z proszkiem. Pasta z octu i sody oczyszczonej to rozwiązanie na uporczywe plamy. Należy wymieszać je w proporcji 2:3 i nałożyć na plamy. Zostawić na godzinę, a potem wyprać. Usuwanie plam z potu za pomocą octu ma także dodatkową zaletę – zastosowany na ubraniach sprawia, że później będą wolniej wchłaniać pot.