Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak odpowiednio rozplanować przestrzeń w swoim domu lub myślisz nad wykonaniem generalnego remontu, koniecznie zadbaj o to, aby wygospodarować odrobinę miejsca na domową garderobę. Takie rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w sypialni, ale również jako oddzielne pomieszczenie, czy pomieszczenie w pokoju u dziecka. Podpowiadamy, jak urządzić wygodną garderobę w domu.

Odpowiednio zaplanowana garderoba w domu pozwoli na zrezygnowanie z dużej ilości niepraktycznych szaf, które zajmowałyby wolną przestrzeń w pokojach. To też świetne rozwiązanie na utrzymanie porządku w domu, ponieważ wszystkie ubrania i akcesoria będą posiadały swoje miejsce. Jeśli masz możliwość zaplanowania garderoby w większym pomieszczeniu, możesz też pomyśleć o umieszczeniu w niej stanowiska do prasowania, którego nie będziesz musiał rozstawiać w innych miejscach.

Jak odpowiednio rozplanować garderobę?

Projektując garderobę, zastanów się, jak dużo rzeczy chcesz w niej przechowywać. Pomyśl też o tym, jakiego rodzaju będą to przedmioty. Dzięki temu będziesz mógł zaplanować ilość wieszaków, półek, szuflad oraz koszy, które pozwolą na zachowanie porządku. Pamiętaj o tym, że nie zawsze najdroższe rozwiązania będą się najlepiej sprawdzać. Czasami kilka mniejszych szuflad może okazać się znacznie praktyczniejsze niż dwie duże z dziwnymi systemami. Decydując się na rozkład drążków do wieszania ubrań, zastanów się też jakiej długości rzeczy będziesz na nich wieszać. Zazwyczaj pozostawienie przestrzeni o wysokości 150 cm pozwala na wygodne odwieszanie długich sukienek czy płaszcza. W przypadku koszul, marynarek, złożonych spodni i spódnic w pełni wystarczająca powinna okazać się przestrzeń o wysokości 95 cm. Przy planowaniu garderoby pamiętaj też o tym, że zdecydowanie wygodniejsze będzie rozplanowanie szuflad zamiast nisko umieszczonych półek.

Gotowe systemy do domowej garderoby

Jeśli zależy Ci na zaprojektowaniu funkcjonalnej garderoby, możesz też skorzystać z gotowych mebli do nowoczesnej garderoby. Tego rodzaju systemy są projektowane przez specjalistów, którzy dbają o to, aby odpowiednio wykorzystać całą dostępną przestrzeń. Takie produkty wykorzystywane są również w sklepach z odzieżą. Najlepszym przykładem może być system sklepowy AVENIR, który z powodzeniem można wykorzystać również w domu. Odpowiednie wykorzystanie gotowych systemów do garderoby pozwoli na maksymalne wykorzystanie wolnego miejsca w domu.

Dobrze zaplanowana garderoba sprawi, że każde ubranie będzie miało swoje miejsce.