Pierwsze objawy żylaków nóg często są bagatelizowane. Mylimy je ze zwykłym zmęczeniem, czy typową po całym dniu opuchlizną. Jednak to właśnie te symptomy, występujące często powinny być sygnałem, że z naszymi nogami dzieje się coś niewłaściwego.
Już na tym etapie warto zgłosić się do specjalisty, ponieważ żylaki im wcześniej zostaną wykryte, tym łatwiejsze i skuteczniejsze będzie ich leczenie. Dr Anna Dąchór, lekarz chirurgii ogólnej, specjalizująca się we flebologii , ekspert marki Venoflex wyjaśnia, jak przebiegają pierwsze oznaki tego schorzenia i jak je leczyć.
Na początku warto pamiętać, że żylaki to nie tylko problem estetyczny, zbagatelizowane mogą przyczynić się do poważnych problemów ze zdrowiem. Nieleczona, zaniedbana niewydolność żylna z czasem prowadzi do nasilonych dolegliwości z obrzękami, stwardnienia skóry i podskórnej tkanki tłuszczowej oraz charakterystycznych brunatnych przebarwień i stanów zapalnych skóry.
Jak rozpoznać pierwsze objawy żylaków?
Rozpoznanie żylaków kończyn dolnych nie jest trudne. Poszerzone i pogrubiałe naczynia koloru niebieskiego lub sinofioletowego pod powierzchnią skóry świadczą o rozwoju niewydolności żylnej. Mogą być poskręcane, wypukłe lub proste, są widoczne i wyczuwalne. Takie objawy od razu powinny być kojarzone z procesem chorobowym. Jednak należy pamiętać, że niewydolność żylna to cały proces, który może też zaczynać się bardzo niewinnie. Często też występują obrzęki nóg, szczególnie okolicy kostek, uczucie ciężkości czy nocne „kręcenie” w łydkach, tępy ból. Objawem jest też swędzenie skóry powyżej tworzącego się żylaka. Symptomy te są zauważane pod koniec dnia kiedy nogi są już zmęczone. W następnej kolejności pojawiają się tzw. pajączki naczyniowe, często najpierw w okolicy kostek czy okolicy podkolanowej. To powinien być sygnał, że należy udać się do specjalisty.
Jak leczyć żylaki?
Na etapie objawowym niewydolności żylnej sami możemy działać stosując tabletki i maści uszczelniające naczynia, preparaty zawierające m.in. diosminę, trokserutynę, rutozyd czy wyciąg z kasztanowca. W celu poprawy krążenia, a także wzmocnienia mięśni kończyn dolnych, można również zastosować pewne działania, które zmniejszą dyskomfort np.: aktywność fizyczna, unikanie siedzenia ze skrzyżowanymi nogami, dieta o niskiej zawartości soli, a bogatej w błonnik, unikanie chodzenia w butach na wysokim obcasie, relaksacja nóg, utrzymanie właściwej masy ciała. Takie postępowanie ma na celu złagodzenie takich objawów, jak obrzęki nóg, uczucie ciężkości.
Kompresja na wszystkie etapy leczenia
Niezależnie, czy borykasz się z obrzękami nóg z powodu przemęczenia, czy masz skłonności genetyczne do żylaków lub jesteś już w trakcie leczenia, z pomocą przychodzi odzież kompresyjna. Są to podkolanówki, pończochy i rajstopy, które dzięki odpowiedniemu uciskowi w wyznaczonych miejscach pomagają płynąć krwi w kierunku serca. Produkty kompresyjne w zależności od klasy kompresji służą jako bardzo skuteczne metody prewencji i leczenia przed i pooperacyjnego. Odzież uciskową proponuje m.in. marka Venoflex, która oferuje szeroki wybór produktów na każdą porę roku i w różnych rozmiarach. Sposób wykonania i materiał powodują, że nie różnią się wyglądem od typowych podkolanówek, pończoch czy rajstop.