Instagram słusznie jest kojarzony z ogromną ilością zdjęć umieszczanych na tym portalu. Szacuje się, że do roku 2021 zostało na nim opublikowanych ponad 50 miliardów fotografii. Przy tak dużej ilości obrazów, może być dość trudno wyróżnić się na tle innych. Jednakże, jeśli wypełnisz swój profil fotkami dobrej jakości, Twoje szanse na zauważenie mogą znacząco wzrosnąć.
W tym artykule przyjrzymy się kilku rzeczom, które mogą sprawić, że zaczniesz robić lepsze zdjęcia przeznaczone do opublikowania na Instagramie.
Uzyskaj najlepsze oświetlenie.
Jeśli chodzi o robienie zdjęć za pomocą telefonu, oświetlenie ma podstawowe znaczenie. Umiejętność wykorzystania światła może pomóc Ci zmienić przeciętnie wyglądające ujęcia w oszałamiające obrazy.
Idealne do robienia zdjęć jest światło naturalne, jednak wykorzystując tego typu oświetlenie należy pamiętać o kilku kwestiach. Słońce jest ostrym źródłem światła, które może rzucać cienie na Ciebie lub Twój obiekt. Dlatego najgorszą porą dnia na robienie zdjęć w plenerze jest słoneczne południe. Oczywiście wyjątkiem jest pochmurna aura, kiedy obłoki rozpraszają światło słoneczne i tworzą bardziej miękkie, równomierne oświetlenie.
Dla wielu fotografów ulubionym czasem na robienie zdjęć jest złota godzina. Jest to okres podczas wschodu lub zachodu słońca, kiedy słońce znajduje się nisko na horyzoncie i rzuca ciepłe, złotawe światło na fotografowany obiekt.
Jeśli robisz zdjęcia we wnętrzach, bardzo ważne jest, abyś używał odpowiedniego doświetlenia, ponieważ smartfony niezbyt dobrze radzą sobie w takich warunkach. W ciągu dnia możesz wykorzystać naturalne światło, robiąc zdjęcia w pobliżu okna, świetlika, lub drzwi. Możesz także użyć lamp domowych, jako formy dodatkowego doświetlania. Jednak cokolwiek zrobisz, nie używaj lampy błyskowej w telefonie, to z pewnością zepsuje Twoje ujęcia.
Zadbaj o dobrą ekspozycję.
Niezwykle ważnym punktem jest zadbanie o poprawną ekspozycję. Przecież nie chcesz, aby Twoje zdjęcia były prześwietlone lub zbyt ciemne. Smartfony nieźle radzą sobie z automatycznym ustawianiem ekspozycji, ale czasami lepiej jest skorzystać z trybu manualnego i samodzielnie skorygować ten parametr, szczególnie w trudnych warunkach oświetleniowych. W tym wypadku należy odpowiednio ustawić ISO i czas otwarcia migawki.
Zwróć uwagę na kompozycję.
W fotografii kompozycja odnosi się do sposobu, w jaki różne elementy są rozmieszczone na zdjęciu, aby odpowiednio wyeksponować jego temat.
Jedną z najbardziej znanych zasad kompozycji jest reguła trójpodziału, która dzieli obraz w poziomie i pionie na trzy równe części. Fotografowany obiekt umieszczamy na punktach przecięcia wyobrażonej siatki, najczęściej w pobliżu przecięcia się tercji lub trzeciej linii. Ale to nie jedyna technika kompozycji, której możesz użyć, aby Twoje zdjęcia na Instagramie wyglądały dobrze. Używanie symetrii i asymetrii może również stworzyć ciekawe ujęcie. To samo dotyczy wykorzystania przestrzeni negatywnej i pozytywnej.
Reguły są stworzone po to, aby je łamać. Dlatego, kiedy już zrozumiesz zasady kompozycji, możesz je świadomie ignorować, aby stworzyć oryginalny obraz.
Zmieniaj kąty.
Czasami, aby zrobić lepsze ujęcie, wystarczy nieco przesunąć aparat. Inna perspektywa otwiera przed nami nowe możliwości, dając szansę na niepowtarzalne ujęcia. Dlatego nie bój się położyć na ziemi lub wspiąć się na coś, aby zrobić lepsze zdjęcie.
Kąty, które wybierzesz, mogą również wpłynąć na sposób, w jaki ktoś zobaczy utrwalony obiekt. Na przykład, ujęcie pod niskim kątem może sprawić, że fotografowany przedmiot będzie wydawał się większy i analogicznie fotografując z wysokiego kąta stworzymy wrażenie powiększenia obiektu.
Podkreśl swój obiekt.
Jeżeli chcesz robić dobre zdjęcia na Instagramie za pomocą smartfona, potrzebujesz tematu, który jest interesujący. Osią Twojego zdjęcia może być wszystko – od osoby po owady, zwierzęta, budynki i krajobrazy.
Najlepsze fotografie to te, których temat przykuwa uwagę. Aby ten osiągnąć ten efekt, możesz bawić się kolorami, skalą, teksturami, oświetleniem itp. Możesz także poszukać specyficznych kontrastów podkreślających główny temat zdjęcia .
Nie bój się więc używać kreatywnych i artystycznych metod, aby zwrócić uwagę odbiorcy.
Zaplanuj swoje ujęcia.
Czasami odpowiedni kadr znajdujemy za pierwszym razem. Jednak często, aby uzyskać idealne ujęcie, musisz zaplanować je z wyprzedzeniem. Na przykład, jeśli Twój profil na Instagramie ma określoną estetykę, powinieneś upewnić się, że zamieszczone fotografie będą pasowały do Twojego stylu.
Planowanie ujęć nie musi zajmować dni czy tygodni. Może się to stać w ciągu kilku sekund, zwłaszcza w przypadku fotografii ulicznej. W tym celu powinieneś poświęcić nawet krótki czas na zastanowienie się nad obrazem, który chcesz utrwalić. Przed naciśnięciem spustu migawki zadaj sobie pytanie co możesz dodać lub usunąć z kadru, aby stworzyć jak najlepsze zdjęcie?
Planowanie ujęcia pozwoli Ci również wybrać najlepsze tło dla fotografowanego obiektu, uwzględnić rekwizyty, które ożywią zdjęcie, spakować dodatkowy sprzęt i uzyskać najlepsze możliwe oświetlenie.
Używaj odpowiedniego sprzętu.
Ważną, choć często pomijaną częścią tego, jak robić dobre zdjęcia na Instagram jest sam smartfon. Nie możesz oczekiwać, że uzyskasz świetne ujęcie z telefonu komórkowego, jeśli jakość jego aparatu jest słaba, w tym celu musisz używać smartfona wyposażonego w wysokiej jakości komponenty.
Kolejnym ważnym elementem niezbędnego wyposażenia jest statyw. Jeśli chcesz zapobiec rozmazanym kadrom, robić kreatywne ujęcia, to musisz go używać. Pamiętaj, że każdy wpływowy Instagramer używa statywu, więc Ty też powinieneś.
Jak wspomniano powyżej, oświetlenie jest bardzo ważne w fotografii mobilnej. W tym celu możesz zakupić statyw z pierścieniem świetlnym, który pomoże Ci uzyskać lepsze oświetlenie dla zdjęć na Instagramie.
Jeżeli wykonamy już dobrej jakości zdjęcie na Instagram, to taka fotografia będzie także nadawała się do wywołania. Kiedy fotka ma wysoką rozdzielczość oraz jest odpowiednio doświetlona, to nie tylko możemy utrwalić ją w formie standardowych zdjęć 10×15, czy 10×13, ale także możemy rozważyć zamówienie powiększeń, a nawet dużych formatów.