Jak kwas hialuronowy pomaga w leczeniu kontuzji? Z tym pytaniem boryka się wiele osób, które szukają sposobu na szybki oraz co równie ważne – skuteczny sposób na powrót do pełnej sprawności. Nie każdy jednak wie, kiedy tak naprawdę warto stosować kwas hialuronowy oraz z czym to się wiąże. Dlatego też postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej tej niezwykłej substancji oraz podpowiedzieć wam, kiedy warto ją stosować w leczeniu kontuzji.

W jaki sposób najczęściej dochodzi do kontuzji stawów?

Jeżeli chodzi o kontuzje stawów, to trzeba sobie powiedzieć wprost – jeżeli do nich dochodzi, to gdzieś popełniliśmy błąd. Co do szczegółowych przyczyn kontuzji stawów – najczęściej zaliczamy do nich:

  • źle dobrany plan treningowy lub wręcz jego brak,
  • nieodpowiednia rozgrzewka (lub też jej brak),
  • zbyt wysoka częstotliwość treningu,
  • nieodpowiednia dieta,
  • niestosowanie różnego rodzaju zabezpieczeń, takich jak na przykład ochraniacze na kolana.

Nie oznacza to jednak, że nie możemy wspomóc regeneracji naszych stawów, jeżeli dojdzie do ich kontuzji – odpowiedzią na to są preparaty zawierające w sobie kwas hialuronowy, takie jak chociażby Easy GO 1,8% w aptekach internetowych.

Jak kwas hialuronowy działa na stawy?

Kwas hialuronowy, podobnie jak kolagen, ma na celu odbudowę zniszczonych stawów. Co prawda występuje on w naszym organizmie, ale po pierwsze w trakcie leczenia kontuzji potrzebujemy go więcej, po drugie – jego ilość wraz z wiekiem maleje, przez co dodatkowo jesteśmy narażeni na różnego rodzaju kontuzje. Dlatego też, jeżeli zależy nam na profilaktyce zabezpieczenia naszych stawów przed ich zwyrodnieniami czy też kontuzjami, to warto rozważyć dodatkową suplementację kwasu hialuronowego. Warto jednak przed zakupem danego preparatu sprawdzić dokładnie jego skład – w przeciwnym razie może okazać się, że dany preparat, który teoretycznie miałby nam pomóc, będzie miał na tyle niską ilość kwasu hialuronowego, że tak naprawdę nie poczujemy żadnych zmian nawet przez dłuższy czas suplementowania.

Czy kwas hialuronowy może być szkodliwy dla zdrowia?

Co do zasady, nie ma potrzeby obawiać się szkodliwości kwasu hialuronowego, gdyż jest on zgodny z budową ludzkich komórek. Co więcej, według niektórych badań może mieć on pozytywny wpływ na usuwanie z naszego organizmu różnego rodzaju szkodliwych toksyn. Nie oznacza to jednak, że nie mogą wystąpić na przykład reakcje alergiczne – dlatego też każdorazowo decyzję o suplementacji kwasem hialuronowym powinniśmy skonsultować z lekarzem, ponieważ w przeciwnym razie możemy narazić się na różnego rodzaju przykre konsekwencje.

Podsumowanie

Kwas hialuronowy może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, jeżeli zależy nam na szybkiej oraz skutecznej regeneracji naszych stawów zarówno po kontuzji, jak i też w przypadku różnego rodzaju stanów zwyrodnieniowych. Nie należy jednak zapominać o tym, że aby suplementacja przyniosła upragnione skutki, należy po konsultacji z lekarzem stosować odpowiednią dawkę preparatu zawierającego kwas hialuronowy.