Wybór odpowiedniej muchy często okazuje się bardzo trudnym zadaniem. Wynika to z tego, że nosimy je znacznie rzadziej niż krawaty. Dodatkowo wiele osób boi się sięgać po muchę, ponieważ wydaje im się zbyt elegancka. Wszystko będzie jednak zależało od tego, na jaki model ostatecznie się zdecydujemy.

Zgodnie z zasadami muchę powinno zakładać się do najbardziej formalnych stylizacji. Najczęściej łączy się ją z frakiem lub smokingiem.

Kiedy należy założyć muchę?

Frak uznawany jest za najbardziej elegancki strój wieczorowy. Zakłada się go na najbardziej uroczyste okazje takie jak bale, śluby, czy audiencje dyplomatyczne. Do fraka należy założyć więc białą muchę. Wyjątek od tej reguły stanowią kelnerzy w eleganckich restauracjach, którzy do fraków zakładają muchy w kolorze czarnym.

Drugim bardzo eleganckim strojem wieczorowym, ale nie tak formalnym, jak frak jest smoking. Bardzo wielu panów decyduje się na założenie do niego krawatu, co jest dość dużym błędem. Do smokingu nie powinno się nosić krawata. Najlepszym wyborem będzie mucha. Jej kolor powinien zostać dobrany do koloru klap smokingu.

Warto też pamiętać, że do fraka lub smokingu powinno się dobierać koszulę z odpowiednim kołnierzykiem oraz krytą plisą.

Jak dobrać muchę do garnituru?

Decydując się na wybór muchy do garnituru, należy pamiętać o tym, że gładka mucha będzie bardziej formalna od wzorzystej. Tak samo jedwab będzie zdecydowanie bardziej elegancki od bawełny. Mucha dobierana do garnituru powinna być gładka, najlepiej w jednolitym kolorze. Jak najbardziej dopuszcza się też delikatne wzorki lub muszki dwukolorowe, ale powinny być one stonowane. Najbezpieczniejsze będą barwy takie jak ciemne odcienie czerwieni, niebieskiego i zieleni.

Jeśli chcesz założyć muchę do garnituru na wesele – pamiętaj, że może ona optycznie poszerzać twarz. Mucha na ślub jest też raczej zarezerwowana dla pana młodego, który powinien wyróżniać się pośród gości. Dlatego, jeśli idziesz jako gość, powinieneś zdecydować się na założenie krawatu. Należy też pamiętać o tym, że kolor muchy i krawatu nie powinien być związany z kolorem sukienki partnerki.