Innowacyjność to pojęcie nierozerwalnie związane z medycyną i przemysłem farmaceutycznym. Choć jego definicja zmienia się na przestrzeni lat, zawsze oznacza pewnego rodzaju przełom. Co zatem współcześnie kryje się za tym terminem? Jakich cech oczekujemy od leków, które określamy jako innowacyjne? 

Cena nie ma znaczenia?

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie marki Deflegmin, innowacyjny lek powinien charakteryzować się przede wszystkim szybkością działania – taką odpowiedź wskazała połowa badanych. Skuteczność jest drugim z najważniejszych aspektów, wymienianym przez 37% respondentów. Co ciekawe, te same dwie cechy, tylko w odwróconych proporcjach były wymieniane jako najważniejsze w przypadku leków na kaszel – skuteczność (72%), szybkość działania (66%). Jako kolejne cechy oczekiwane przez pacjentów w dziedzinie innowacyjności pojawiły się takie właściwości leku jak: dobry smak (12%), wygoda stosowania (9%), bezpieczeństwo (8%) i długie działanie (6%). Warto podkreślić, że zaledwie 4% respondentów zwróciło uwagę na cenę, jako element związany z innowacyjnością.

Innowacyjne a generyczne

Z perspektywy medycyny, za główny wyróżnik innowacyjności uznaje się przede wszystkim nowość – innowacyjny lek to zatem taki, który można określić mianem oryginalnego, czyli nieposiadającego w momencie wprowadzenia do obrotu zamienników czy odpowiedników. Te z kolei określane są jako leki generyczne. Zawierają one identyczną z pierwowzorem substancję aktywną, odpowiadającą za kluczowe działanie lecznicze. Z reguły takie środki są tańsze, ze względu na to, że nie muszą przechodzić koniecznych dla leków innowacyjnych testów klinicznych. Formalnym warunkiem dopuszczenia ich do obrotu jest udowodnienie, że lek zastępczy działa tak samo jak oryginalny.

Długie działanie i wygoda stosowania

W szybkim tempie codziennego życia, każda niespodziewana dolegliwość potrafi pokrzyżować wiele planów. Dzisiejszy świat wymaga od nas pozostawania w ciągłej formie. Dlatego poszukujemy środków, które pomogą jak najszybciej rozprawić się z chorobą. W zwalczaniu kaszlu sprawdzą się kapsułki o przedłużonym uwalnianiu Deflegmin. Wystarczy jedna dawka raz dziennie, aby w bezpieczny i wygodny, ale przede wszystkim skuteczny sposób wrócić do zdrowia.