Urządzenia do czytania e-booków są coraz to nowocześniejsze. Choć do tej pory prym wiodło ReMarkable 2 czy Onyx Boox Note Air to niestety nie należały do gadżetów często kupowanych, głównie ze względu na ich wysoką cenę. Jednak ostatnio sytuacja wygląda trochę inaczej. Konkurencji oferują podobny sprzęt w stosunkowo niższych cenach. Dobrym przykładem jest Huawei MatePad Paper z 10,3-calowym ekranem E Ink. Sprzęt ten dostępny jest w Polsce od 4 lipca. W przedsprzedaży można było otrzymać wraz z nim słuchawki FreeBuds 4 i 4-miesięczną subskrypcję Legimi. A jak jest teraz?

Huawei MatePad Paper

MatePad Paper jest stosunkowo małym urządzeniem, jego wymiary to  225 x 183 x 7 mm a waga 360 g. Zastosowano w nim 10,3-calowy ekran E Ink o rozdzielczości 1872 x 1404 px (zagęszczenie 227 PPI). Warto wspomnieć, że stanowi on aż 86,3% frontu urządzenia. Obsługa Huawei MatePad Paper może odbywać się w dwojaki sposób, czyli tradycyjnie palcem, lub też poprzez dołączony do zestawu rysik Huawei M-Pencil 2. gen. (o parametrach następujących 26 ms opóźnienia, 4096 poziomów czułości).

MatePad Paper wyposażono także w czytnik linii papilarnych i znajduje się on na przycisku odblokowywania. Łatwa i przystępna lokalizacja. Tablet wyposażono także w 4 mikrofony oraz dwa głośniki. To daje nam możliwość nagrywania np. wykładów i potem odtwarzania. Możemy również słuchać audiobooków. Jeśli chodzi o moc sprzętu, to w środku znajduje się 4 GB pamięci RAM oraz sześciordzeniowy układ Kirin 820E.

Urządzenie posiada Bluetooth 5.2 LE, nośnik na dane ma pojemność 64 GB. Do tego trzeba również doliczyć obsługę sieci WiFi 6, baterię o pojemności 3625 mAh, która zapewni aż 6-dniową pracę. Oczywiście to maksymalny czas. Ładowanie o mocy 22.5 W. Całość pracuje na systemie HarmonyOS 2. W tablecie mamy możliwość instalowanie aplikacji, sporządzimy tu także notatki, odpowiemy na pocztę.

Huawei MatePad Paper — cena

Cena tego sprzętu aktualnie to 2299 złotych. Dodatkowo możemy dobrać do niego słuchawki w okazyjnej cenie 199 złotych, zamiast 299 złotych. Dostępne są w dwóch kolorach – srebrnym i białym. Mamy też opcję przedłużenia gwarancji.