EMDR, czyli Eye Movement Desensitization and Reprocessing to nowoczesna metoda terapeutyczna, polegająca na stymulowaniu pacjenta za pomocą bodźców sensorycznych, takich jak na przykład ruchy gałek ocznych. Terapia EMDR bazuje głównie na założeniach nurtu poznawczo-behawioralnego, a jej zadaniem jest odblokowanie złożonych procesów emocjonalnych, które zostały zahamowane przez traumę lub chorobę. A kto może skorzystać z terapii EMDR?

Podstawowe założenia terapii EMDR

Terapia EMDR została stworzona przez amerykańską psycholożkę Francine Shapiro w 1987 roku i obecnie jest rekomendowana do leczenia różnego rodzaju traum przez Światową Organizację Zdrowia oraz Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne. Podstawowym założeniem terapii jest zmiana interpretowania wydarzeń z przeszłości tak, aby nie stanowiły bolesnych wspomnień i aby pacjent nie fiksował się na ciągłym przeżywaniu ich od nowa. W tym celu terapeuta stymuluje zmysły pacjenta, żeby mógł on na nowo przetworzyć konkretne wydarzenia i towarzyszące im emocje, by w efekcie nadać im nowe znaczenie.

Jak przebiega typowa sesja terapeutyczna z wykorzystaniem terapii EMDR?

Przywoływanie przykrych wspomnień może powodować duży dyskomfort u pacjenta, dlatego to ważne, aby sesja z wykorzystaniem metody EMDR przebiegała w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Podczas spotkania pacjent ma za zadanie skupić się na konkretnym wydarzeniu i towarzyszących mu myślach i emocjach. Poza tym pacjent powinien również informować na bieżąco terapeutę, jakie dolegliwości lub symptomy fizyczne odczuwa, gdy opowiada o danej traumie. W tym samym czasie terapeuta rozpoczyna stymulowanie obu półkul mózgowych za pomocą takich ćwiczeń jak:

  • wodzenie wzrokiem za ręką terapeuty, która wykonuje powtarzalne ruchy wahadłowe;
  • stukanie palcami;
  • stymulacji audio za pomocą odpowiednio dobranych dźwięków w słuchawkach.

Wspomniane ćwiczenia pomogą zredukować napięcie w organizmie pacjenta i przekierować jego uwagę tak, aby jego umysł nadał trudnym doświadczeniom nowego mniej traumatycznego znaczenia.

Kto może skorzystać z terapii EMDR?

Wszystkie osoby, które doświadczyły silnej traumy i zmagają się z PTSD lub niebezpiecznymi stanami lękowymi, mogą skorzystać z terapii EMDR. Taka forma pomocy psychologicznej jest również zalecana pacjentom cierpiącym na uzależnienia, depresje i fobie. Terapia EMDR jest również niezwykle skuteczna w radzeniu sobie z pojedynczymi i jednocześnie bardzo bolesnymi doświadczeniami na przykład:

  • wypadkiem komunikacyjnym,
  • gwałtem,
  • przemocą,
  • porzuceniem przez opiekuna.

Ważne, by pacjent potrafił przełamać swój opór i lęk przed powrotem do trudnych chwil, ponieważ tylko wówczas terapeuta będzie w stanie skutecznie mu pomóc.

Terapia EMDR jest obecnie powszechnie stosowana w renomowanych gabinetach psychoterapeutycznych i polecana przez psychologów na całym świecie. Prawidłowo przeprowadzona stymulacja może przynieść pacjentowi ogromną ulgę i sprawić, że szybko uwolni się od negatywnych emocji, które towarzyszą mu na co dzień. Dlatego zmagając się z traumą, warto rozważyć udział w terapii EMDR.