Wybierając spośród współczesnych sprzętów AGD model dla siebie, często stoimy przed niełatwym zadaniem. Zwracamy uwagę na stosowanie w urządzeniach nowoczesnych „nowinek technologicznych” czy design. Przed zakupem warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie atuty faktycznie okażą się dla nas przydatne?
Być może odpowiedź na to pytanie odkryjemy dzięki funkcjonalnemu zamrażalnikowi.
Twoje jedzenie może być popsute! Informuje lodówka
Powszechnie wiadomo, że nie można ponownie zamrażać wcześniej rozmrożonej żywności. Skutkuje to przetrwaniem szkodliwych mikroorganizmów, które „uaktywniają się” podczas pierwszego rozmrożenia. Jeśli wyjmiemy mięso z zamrażarki, nie można go ponownie zamrozić i należy je przyrządzić po pierwszym rozmrożeniu. A czy przyszło ci kiedyś do głowy, że jedzenie w zamrażarce twojej lodówki może rozmrozić się bez twojej wiedzy? To bardzo prawdopodobne, gdy np. wyjeżdżasz na kilka dni, a w domu czy mieszkaniu dojdzie do awarii prądu i nawet przez kilka czy kilkanaście godzin sprzęt nie będzie zasilany energią elektryczną. Po wznowieniu dostawy prądu przez usługodawcę sprzęt znów zacznie działać i ponownie zamrozi żywność w komorze zamrażarki, a domownicy nie będą tego świadomi po powrocie…
…chyba że twoja lodówka posiada prostą, ale bardzo przydatną funkcję Black Out sensor. Na czym ona polega? Black Out Sensor to czujnik zawierający dwa płyny, żółty i czerwony, zamarzające i rozmrażające się w różnych temperaturach. Po 24 godzinach pracy urządzenia i po zamrożeniu płynów obracamy czujnik o 180 stopni. Od teraz otwierając drzwi zamrażarki w dowolnym momencie otrzymujemy wizualną informację, czy żywność nadaje się do spożycia, czy już tylko do wyrzucenia, bo jej spożycie zagraża naszemu zdrowiu. Jeśli wracamy z dłuższego wyjazdu i zegar w naszym budziku, czy piekarniku miga oznacza to, że podczas naszej nieobecności były zaniki napięcia. Teraz wystarczy otworzyć drzwi zamrażarki i spojrzeć w jakim ułożeniu znajdują się oba płyny czujnika Black Out Sensor. Jeśli oba płyny znajdują się u góry oznacza to, że zaniki napięcia były krótkotrwałe, żywność się nie rozmroziła i przechowywana jest w dobrych warunkach. Jeśli żółty płyn znajduje się na dole, a czerwony jest nadal na górze oznacza to, że żywność należy spożyć w przeciągu 7 dni lub należy przetworzyć ją termicznie (smażenie, gotowanie, duszenie itd.) i można ją zamrozić ponownie. Oba płyny znajdujące się na dole (żółty i czerwony) oznaczają, że żywność rozmroziła się i nie nadaje się do spożycia. Należy więc ją wyrzucić.
Sam sensor znajduje się na wewnętrznej części drzwi zamrażarki, dzięki czemu dostęp do jego wskazań jest bardzo prosty i szybki. Takie rozwiązanie posiadają np. chłodziarko-zamrażarki Indesit z serii eXtra (np. model Indesit LI8 FF20 K B H).
Zaprojektuj swoje mrożonki!
Wybierając chłodziarkozamrażarkę warto również sprawdzić, ile jedzenia zmieścisz w zamrażalniku i czy korzystanie z niego będzie praktyczne. Zdarza się, że ta część sprzętu jest marginalizowana przez producentów i w praktyce jest wypełniona dwoma lub trzeba szufladami, zamontowanymi na stałe. Warto wybrać model, oferujący wielofunkcyjną komorę, którą dostosujesz do swoich potrzeb. Jednym z bardzo wygodnych rozwiązań jest system z 3 szufladami oraz szklanymi półkami między nimi – jeśli potrzebujesz więcej miejsca, wówczas można wyjąć 2 szuflady i półkę między nimi, wtedy przestrzeń w zamrażalniku zwiększy się aż o 38% (dostępne np. w modelu Indesit LI8 FF20 K B H). To wygodne rozwiązanie np. w przypadku imprez rodzinnych, kiedy potrzebujesz znacznie więcej przestrzeni na zmagazynowanie zamrożonej żywności przed wydarzeniem. Gdy ilość przechowywanych produktów w zamrażalniku znacznie się zmniejszy, możesz powrócić do standardowego ustawienia, a wysuwane szuflady ułatwią dostęp do mniejszych produktów, np. lodów i sorbetów.