Choć jego nazwa brzmi bardzo chemicznie to produkt ten wykorzystywany jest jaki produkt spożywczy. Amoniak to tak naprawdę węglowodan amonu, który jest pomocny w wielu różnych dziedzinach. Bywa on używany na przykład do produkcji ceramiki, ale najczęściej jednak spotkamy go po prostu w kuchni. 😊

Do zastosowań spożywczych nazywany on jest amoniakiem spożywczym lub zwyczajnie amoniakiem. Bardzo rzadko, ale można też się spotkać z bardziej chemicznym określeniem: kwaśny węglan amonu.

Czym jest amoniak spożywczy?

Amoniak spożywczy to po prostu jeden z rodzajów proszków do pieczenia, który ma za zadanie zadbać o to, aby ciasto stało się puszyste, a ciasteczka chrupkie.

Czy amoniak jest szkodliwy?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Amoniak jest szkodliwy, ale tylko wtedy, gdy stosuje się go w znacznych ilościach. Do przygotowywania domowych wypieków wykorzystujemy go w śladowych ilościach, że nie musimy martwić się o nasze zdrowie.

Amoniak bardzo często jest mylony z innymi środkami chemicznymi o tej samej nazwie, które są wykorzystywane w branżach innych niż spożywcza. One są już szkodliwe dla naszego organizmu.

Jakie są właściwości amoniaku?

Amoniak ma jedną, podstawową zaletę. Po upieczeniu ciasta, czy ciasteczek nie będziemy czuć zapachu amoniaku. W wysokiej temperaturze się on ulatnia, przez co możemy go jedynie czuć w trakcie pieczenia.

Jeśli amoniak używamy rzadko należy go przesypywać do szczelnych pojemników. W innym przypadku może się on po prostu ulotnić.

Gdzie kupić amoniak?

Pomimo mocno chemicznej nazwy najłatwiej będzie go znaleźć po prostu w sklepach spożywczych na działach z produktami do pieczenia. Warto szukać go w okolicy produktów takich jak: cukier, mąka, proszek do pieczenia, czy gotowe ciasta.

Gdzie kupić amoniak w płynie?

Amoniak bez problemu możemy kupić również w wersji płynnej. Ten rodzaj amoniaku wykorzystuje się już jednak wyłącznie do czyszczenia. Nie należy dodawać go do wypieków. Płynny amoniak dostępny będzie w sklepach budowlanych. Bardzo dobrze sprawdza się do czyszczenia blachy oraz odtłuszczania powierzchni przed malowaniem.

Mamy nadzieję, że wiecie już gdzie kupić amoniak. 🙂