Miała je Twoja babcia, miał je Twój dziadek, a teraz ma je Twoja mama lub Twój tata? Jeśli w Twojej rodzinie pojawiły się żylaki, to oznacza, że ryzyko wystąpienia ich u Ciebie również jest bardzo wysokie. Czy da się oszukać geny i uniknąć pojawienia się żylaków?

Podpowiadamy.

Dziedziczna dolegliwość

Uwarunkowania genetyczne to jedne z najczęstszych przyczyn powstawania żylaków. Tendencje do pojawienia się tego schorzenia można odziedziczyć nie tylko po rodzicach, ale i po dziadkach lub pradziadkach. Dlaczego tak się dzieje? Otóż spowodowane jest to pewnymi właściwościami budowy naczyń żylnych, które dziedziczymy po krewnych. Nasz kod genetyczny wpływa między innymi na budowę naczyń krwionośnych i pracę zastawek. W praktyce oznacza to, że w związku z brakiem prawidłowo funkcjonujących zastawek, krew zaczyna się cofać i zgodnie z siłą grawitacji spływać do dołu kończyny. Z kolei w żyłach wzrasta ciśnienie, a ich cienkie ściany rozciągają się i stopniowo przerastają. W efekcie krew zalega w żyłach, co finalnie prowadzi do pojawienia się żylaków.

Zminimalizować ryzyko

Oczywiście z genetyką walczyć się nie da, ale można zminimalizować czynniki ryzyka i odpowiednio wcześniej działać prewencyjnie. Jest wiele sposobów na to, żeby zapobiec lub opóźnić pojawienie się żylaków. Stosujmy więc mądrą profilaktykę, przede wszystkim pamiętajmy o aktywności fizycznej i odpowiedniej diecie. Zrezygnujmy z palenia tytoniu i picia alkoholu. Nie pozostawajmy również w bezruchu, bo dla naszych żył bardzo ważne jest po prostu poruszanie się. Spacer, bieganie, a może jazda na rowerze? Każda aktywność mięśni nóg pobudza krążenie krwi i odciąża układ żylny.

Noś kompresję!

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia żylaków załóż podkolanówki, pończochy lub rajstopy uciskowe np. marki Venoflex, które aktywnie pobudzają krążenie w nogach. Są to produkty uciskowe, które łagodzą bóle, zmniejszają obrzęki i przynoszą ulgę osobom zmagającym się z problemami żylaków, pajączków i uczuciem ciężkich nóg. Najściślejsze są w okolicy stawu skokowego i stopniowo luźniejsze ku górze, przez co wspomagany jest przepływ krwi w kierunku serca. Dzięki tym produktom zapewnimy sobie zdrowe i piękne nogi przez cały dzień. Ze względu na różnorodność wyrobów tego producenta możemy dopasować je do każdej stylizacji. Zarówno do eleganckich strojów do pracy czy na przyjęcia, jak i do lekkich, sportowych strojów weekendowych.