Home News Czy opłaca się robić zakupy podczas Black Friday?

Czy opłaca się robić zakupy podczas Black Friday?

Listopad to dla fanów zakupów jeden z ulubionych miesięcy w roku, a to wszystko za sprawą Black Friday. Jest to święto wszystkich konsumentów, którzy co roku mogą cieszyć się z wyjątkowych rabatów oraz promocji. I choć święto to wywodzi się z ameryki, to w naszym kraju również ma coraz więcej zwolenników. Jak odpowiednio przygotować się do tego dnia i nie dać się oszukać?

Zacznijmy od tego, czym jest Black Friday. Czarny piątek to dzień wyjątkowych promocji na zakupy. Dzień ten przypada w pierwszy piątek po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. Black Friday wywodzi się najprawdopodobniej z Filadelfii i świętowany jest od lat 50. ubiegłego wieku. W ten sposób Filadelfia promowała zakupy, przy okazji oferując zniżki oraz organizując świąteczne dekoracje, które przyciągały mieszkańców przedmieścia. W tradycyjnych i internetowych sklepach sprzedawcy z tej okazji szykują wyprzedaże, podczas których możemy na przykład kupić prezenty na święta Bożego Narodzenia. Z roku na rok coraz więcej sprzedawców decyduje się na przygotowanie specjalnej oferty na tę okazję.

Black Friday – jak powstała nazwa?

W wielu źródłach znajduje się informacja o tym, że nazwa ta została wymyślona przez filadelfijskich policjantów, którzy w dniach wyprzedaży musieli pracować znacznie dłużej, by móc poradzić sobie z kierowaniem zwiększonego ruchu samochodów oraz pieszych w mieście. Niedługo po tym nazwy tej zaczęli używać też fani zakupów, którzy określali w ten sposób niesamowicie długie kolejki przed sklepami. W latach 60. podobno próbowali nawet zmienić nazwę na „Big Friday”, by uniknąć negatywnych skojarzeń z tym dniem, ale nowa nazwa się nie przyjęła. Później sklepy, by móc obsłużyć więcej klientów zaczęły otwierać sklepy tego dnia nawet o 5 rano. Z czasem Czarny Piątek stał się najbardziej dochodowym dniem w roku. Ze statystyk wynika, że amerykanie tego dnia potrafią wydać nawet połowę swoich oszczędności przeznaczonych na prezenty świąteczne.

Kiedy Black Friday w 2020?

Black Friday w 2020 roku wypada 27 listopada. Tego dnia w ramach wyprzedaży będziecie mogli kupić nie tylko elektronikę i sprzęt AGD, ale też ubrania (na przykład sukienki), kosmetyki, czy inne produkty. Prawda jest jednak taka, że statystycznie tego dnia najlepiej sprzedaje się elektronika. Szczególnie w Ameryce, gdzie przeceny tego dnia potrafią realnie osiągnąć nawet 70%. Zdobycie takich produktów nie jest jednak takie proste. Wiele osób ustawia się w kolejkach przed sklepami nawet kilka godzin przed otwarciem. Niestety jednak w Polsce nie możemy liczyć na tak duże wyprzedaże, choć coraz więcej sklepów organizuje pewne wyprzedaże z okazji tego dnia.

Czy w 2020 Black Friday się odbędzie?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy Black Friday w związku z pandemią się odbędzie. Obostrzenia spowodowały zamknięcie sklepów stacjonarnych co najmniej do 29.11.2020. Nie zmienia to jednak faktu, że wyprzedaże z okazji Czarnego Piątku odbywają się również w internecie. Dzięki temu już teraz możecie przygotować sobie listę produktów, które są Wam potrzebne. Dobrym pomysłem będzie też zapisanie aktualnych cen, aby upewnić się, że na kilka dni przed Black Friday sklepy nie podniosą celowo cen, by później zorganizować przeceny.

Co kupić podczas Black Friday?

Przede wszystkim to, czego naprawdę potrzebujecie. Bardzo często decydujemy się na zakup rzeczy, których nie potrzebujemy. Wiele osób jest dość podatnych na reklamy, które zachęcają do wykonania zakupów podczas wyprzedaży. Przykładowo, jeśli brakuje Ci ubrań, już teraz zastanów się nad tym, czego w szafie Ci brakuje? Być może będzie to komplet dresowy, który dobrze sprawdzi się podczas zdalnej pracy w zimne dni. Możesz też postawić na zakup ponadczasowych ubrań oraz dodatków, które będzie można łączyć ze sobą niezależnie od okazji. Do tej grupy zaliczają się na przykład: koszule, jeansy, trencze, marynarki, klasyczne sukienki, czy szpilki w neutralnych kolorach. Black Friday to też świetna okazja, by kupić markowe ubrania, które zazwyczaj są bardzo drogie.

Życzymy Wam świetnych okazji, szybkiej dostawy i samych udanych zakupów.