Home News Czy lodówka może znajdować się obok piekarnika?

Czy lodówka może znajdować się obok piekarnika?

Czy lodówka może znajdować się obok piekarnika?

Planowanie kuchni to proces, z którym prawie każdy musi zmierzyć się chociaż raz w swoim życiu. I choć mogłoby to wydawać się bardzo proste, dodatkowe problemy zaczynają pojawiać się, gdy mamy do czynienia z mniejszymi pomieszczeniami. Czy lodówka może znajdować się obok piekarnika? Czy piekarnik nie zepsuje nam lodówki?

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań podczas planowania kuchni jest umieszczanie wszystkich urządzeń AGD niedaleko od siebie. W większości przypadków piekarnik i kuchenka mikrofalowa znajdują się nad sobą w słupku tak, aby były dostępne na wysokości rąk. W mniejszych kuchniach nie ma jednak miejsca na oddzielenie ich dodatkowymi szafkami od lodówki. Czy nagrzewający się piekarnik może zaszkodzić lodówce?

Czy lodówka może znajdować się obok piekarnika?

Wiele osób mówi, że nie powinno tak być, ponieważ urządzenia te mają zupełnie inne zadania. Piekarnik ma przecież grzać, a lodówka chłodzić. Jaka jest jednak prawda? Zacznijmy od tego, że urządzenia te będą od siebie oddzielone płytą meblową, która sama w sobie zapewni w pewnym stopniu izolację. Następnie przyjrzyjmy się dokładnie konstrukcji lodówki. Po pierwsze jej agregat znajduje się na dole, a więc ciepło nie będzie stanowiło dla niego problemu. Po drugie lodówka została skonstruowana tak, by świetnie izolować.

Zanim jednak zdecydujecie się na planowanie kuchni, koniecznie wybierzcie modele urządzeń AGD, a następnie zapoznajcie się z ich instrukcją. Jeśli producent wyraźnie zaznaczył, że lodówka nie może stać obok piekarnika, możecie po prostu stracić na nią gwarancję. W takim przypadku wystarczy po prostu poszukać innych urządzeń, które dopuszczają takie ustawienie.

Jakie są zasady montażu piekarnika obok lodówki?

Podsumowując: w pierwszej kolejności upewniamy się, że instrukcja użytkowania nie wyklucza takiego montażu. Następnie w projekcie kuchni planujemy grubszą ściankę boczną mebli, oddzielającą piekarnik od lodówki. Ich działanie w żaden sposób nie powinno się zakłócać, gdyż piekarniki do zabudowy mają własny system chłodzenia, a lodówka została stworzona jako świetny izolator. Dzięki temu nie wymaga wyższych kosztów za prąd do utrzymania niskiej temperatury.