Kiedy w naszym życiu pojawia się pytanie: co zabija związek? Zazwyczaj jest już zbyt późno aby go ratować. Tylko najwytrwalsi potrafili by wyjść z tej opresji. Jeszcze gorzej gdy nasza druga połówka zdecyduje się odejść na zawsze. Nawet jeśli wydaje się, że wszystko w Waszym związku jest w porządku, warto przeanalizować te przeszkody i być może wprowadzić w życie pewne zmiany.

Jesteśmy stworzeni w ten sposób, że dopieramy się w pary. Kobiety zazwyczaj od dziecka marzą o swoim księciu z bajki, a mężczyźni o inteligentnej i ładnej dziewczynie, którą będą mogli się pochwalić. W pewnym momencie ta dwójka osobników spotyka się, a między nimi rodzi się uczucie, które prowadzi do tego, że stają się parą. Na początku zawsze wszystko jest piękne i proste, potem przychodzi wspólne mieszkanie i codzienne życie. Nadmiar obowiązków oraz ogólne zmęczenie może spowodować, że zaczynamy zaniedbywać ukochaną osobę. Jeśli ta sytuacja utrzymuje się przez dłuższy czas, może to w końcu doprowadzić do rozstania. Co zabija związek? I czego nie robić aby do tego nie dopuścić?

Obojętność

Po pewnym czasie może dojść do sytuacji, że będziecie wracać zmęczeni swoimi sprawami do domu i przestaniecie zwracać uwagę na drugą osobę. Doprowadzi to do tego, że zaczniecie żyć obok siebie jak współlokatorzy, a nie wspólnie jako para. Zamiast próbować rozwiązać ten problem, wiele osób zaczyna od niego uciekać na zewnątrz. Planowanie coraz to większej ilości samotnych wyjść powoduje, że przestajemy całkowicie interesować się życiem drugiej osoby. Od tego jest już naprawdę niedaleko do spakowanych walizek, a następnie pustego miejsca w łóżku obok nas. Nie zapominaj o tym, że jest ktoś obok Ciebie, zbierz się na ten drobny wysiłek i zainteresują się nią lub nim.

Brak rozmów

Związek niszczy też brak rozmów. Jeśli przestajemy rozmawiać z drugą osobą, nie wiemy jakie ma problemy, ani co ją naprawdę smuci. Nie jesteśmy w stanie jej pomóc, ani stać się dla niej wsparciem. Wiele osób w trudnych chwilach po prostu zamyka się w sobie. To właśnie moment gdy druga połówka powinna wkroczyć do akcji i być obok. Wystarczy zwykłe pytanie: Kochanie jak Ci minął Twój dzień?

W brak rozmów wlicza się również unikanie kilku ważnych słów takich jak „Kocham Cię”. Oczywiście możemy wypowiadać je na miliony sposobów i w różnych chwilach. Odpowiednikiem tego będzie: „tęsknie za Tobą, uważaj na siebie, załóż cieplejszą kurtkę, zjedz ciepły obiad albo odpocznij trochę”. To wszystko wyraża nasze uczucia do drugiej osoby. Jeśli jednak nic z tego w naszym życiu się nie pojawia, relacja przestaje być związkiem. Nie doprowadzajmy do sytuacji, aby losowe osoby w pracy czy na ulicy dawały więcej ciepła naszemu partnerowi niż my.

Zaniedbanie

Niestety często zdarza się też tak, że mężczyźni wychodzą z założenia, że po takim czasie związku nie ma już potrzeby się starać. Po co zapraszać swoją ukochaną do restauracji, kupować jej czasem kwiaty lub podawać śniadanie do łóżka? Co gorsza często faceci uważają to za wygórowane oczekiwania. Oczywiście nie chodzi tu o codzienne organizowanie romantycznych kolacji, czy codzienne przywożenie świeżych kwiatów. Chodzi o symboliczny gest wykonany raz na jakiś czas. Może być nim też zmycie naczyń, przygotowanie gorącej herbaty gdy siedzi zmęczona czy dowolne zachowanie, które pokaże jej, że ma kogoś u swojego boku.

Kobiety też po jakimś czasie po prostu przestają się starać. Coraz częściej od razu po pracy wskakują w swój ulubiony dres, zdarza im się przypalić schabowego, albo w ogóle go nie ugotować. Tak, kobieta też może zrobić coś dla swojego ukochanego. Tak samo jak on może zaproponować wspólne wyjście do restauracji, może zadbać o to aby miał jedzenie, które może zabrać do pracy, a w szafie codziennie upraną koszulę. Może też czasem specjalnie dla niego umalować się i ubrać tak aby go zaskoczyć. Nawet jeśli on kocha nas w tym powyciąganym dresie gdy leżymy na kanapie i nie robimy nic, czasem nie zaszkodzi lekkie odstępstwo od tej reguły.

Brak szczerości

Zazwyczaj nie rozmawiamy też o tym co w naszym związku nam się podoba, a nad czym chcieli byśmy pracować. Podstawą dla każdej pary powinny być takie rozmowy, które pozwolą zaplanować zmiany, które mogą nam wyjść tylko na lepsze. Tak, wiem jak ciężko rozmawia się o tych trudnych sprawach i ile odwagi potrzeba aby się do tego zebrać. Jednak plusy, które mogą z tego wyniknąć są nieocenione.

Nie wspominając już o prawdziwych kłamstwach, tych które i tak w końcu wyjdą na jaw. Mówmy sobie o wszystkim, nawet jeśli stało się coś złego. Naprawdę nie ma co tego odkładać. Szczerość ponad wszystko.

 

Gorące uczucie to nie wszystko. Jest to jedynie idealna podstawa do budowania wspólnego życia. Na co dzień jednak musimy pamiętać o tym, że o związek musimy starać się w każdej chwili. To nie zabawka, którą możemy odłożyć na półkę i wracać do niej co jakiś czas. Dbajmy o te dobre chwile, a z tych złych wyciągajmy wnioski na przyszłość. Nie zapominajmy o rozmowach, szczerości, kompromisach i wzajemnym wsparciu.

Z pewnością nie będzie łatwo, ale będzie warto!

Jeśli zaobserwowaliście inne zachowania, które mogę zabić związek, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzu. Uczmy się wzajemnie na swoich błędach!