Home News Co oznacza zwrot „Badum tss!”

Co oznacza zwrot „Badum tss!”

badum tss

Przeglądając strony, fora internetowe oraz Facebooka z pewnością nie raz mogliście spotkać się ze zwrotem Badum tss. Tym powiedzonkiem bardzo często w internecie posługuje się młodzież. Dlatego jeśli zastanawiasz się co tak naprawdę ten zwrot oznacza oraz kiedy można go używać, to śpieszymy z wyjaśnieniem! 

Co oznacza Badum tss?

Jest to zwrot o charakterze dźwiękonaśladowczym. Ma on odwzorowywać dźwięk uderzenia w perkusje, które bardzo często używa się na przykład w różnych programach telewizyjnych. W jakich okolicznościach jest on używany? Moda na tego typu dźwięk pojawiła się tak naprawdę w Amerykańskich skeczach kabaretowych. Ten rodzaj uderzenia w perkusję oznaczał najczęściej zakończenie opowiadania żartu. W języku polskim można porównać go do znanego nam wszystkim zwrotu „ta dam!”. Choć zwrot „ta dam!” zazwyczaj używany jest w Polsce raczej jako pozytywne podkreślenie tego, że coś po prostu nam się udało. Wykorzystujemy go na przykład wtedy, gdy uda nam się zdać egzamin, wykonać salto, albo powtórzyć trudną czynność. „Badum tss” posłuży nam jako jego przeciwieństwo. Wykorzystuje się go na przykład wtedy, gdy nie uda nam się żart. Bardzo często zwrot ten jest używany na przykład podczas opowiadania tak zwanych „sucharów”, czyli słabych dowcipów.

Kiedy używa się zwrotu Badum tss?

Zwrot ten bardzo często wykorzystywany jest w połączeniu z czyjąś wypowiedzią, którą można byłoby uznać za idiotyczną. Swojego czasu bardzo często pojawiał się on przy wypowiedzi Elżbiety Bieńkowsiek o tym, że „taki mamy klimat”. I tu właśnie: Badum tss! Zakończenie cytatu tym zwrotem spowoduje, że damy znać naszym rozmówcom o tym, że nie zgadzamy się z tą wypowiedzią. Badum tss można też używać w przypadku wypowiedzi, które uznajemy za treści o niskiej wartości intelektualnej lub żartu który zwyczajnie po prostu nie jest śmieszny. Autor mógł myśleć, że jego wypowiedź jest wartościowa, a my poprzez zwrot Badum tss, dajemy znać o tym, że się z tym nie zgadzamy.

 

Mamy nadzieję, że wiecie już co oznacza zwrot Badum tss. Jeśli tak, to teraz sami możecie go już używać! 😊