Co zrobić, aby cieszyć się świeżymi kwiatami jak najdłużej? Cóż, wiele zależy od gatunku na jaki się zdecydujemy. Na szczęście, wszystkie metody są niezwykle proste i do ich odtworzenia nie będzie potrzebna szczególna wiedza florystyczna. Zatem do dzieła!
W dzisiejszych czasach decydując się na zakup kwiatów najczęściej kierujemy się wyglądem oraz zapachem danej odmiany.
Symbolika kwiatów
Dawniej jednak, za każdym gatunkiem stała specjalna symbolika mówiąca o uczuciu, jakim darzymy obdarowaną osobę. I tak, czerwone róże oznaczały namiętność, podczas gdy białe: miłość, pokorę i niewinność. Właśnie dlatego są one tak chętnie wykorzystywane w bukietach ślubnych. Z kolei jeśli nie chcemy popełnić florystycznego faux pas, lepiej uważać na lawendę, która, mimo zniewalającego zapachu, oznacza nieufność!
Jak wydłużyć świeżość kwiatów?
Kiedy już zdecydujemy się na wybrany gatunek, warto dowiedzieć się, co należy zrobić, aby obdarowana osoba jak najdłużej cieszyła się kwiatami. Przed włożeniem ich do wazonu warto pod skosem przyciąć końcówki roślin. Dzięki temu powierzchnia, którą kwiat będzie pobierał wodę jest większa, zaś sama łodyga jak najmniejszą częścią dotyka dna wazonu, na którym zbiera się najwięcej zanieczyszczeń. Pamiętajmy też o oberwaniu liści do wysokości tafli wody. Zamoczone liście nie tylko brzydko wyglądają, ale przyspieszają procesy gnilne. Skoro już przy nich jesteśmy… nie powinno stawiać się kwiatów obok owoców. Produkują one gaz etylenowy, który również przyspiesza starzenie się roślin. Co ciekawe, aby kwiaty nie gubiły płatków i zachowały jak najdłużej piękny wygląd, warto dodatkowo spryskać je lakierem do włosów.
Pamiętajmy też, że rośliny lubią delikatny chłód, dlatego najlepiej stawiać jest w cieniu, w pomieszczeniu z dala od południowego okna, w wazonie z chłodną wodą, którą najlepiej wymieniać codziennie. Do bukietów często dołączane są specjalne saszetki, które przedłużają życie roślin. Zazwyczaj jedna wystarcza na około litr wody. Jeśli jednak takiej saszetki nie dostaliśmy w kwiaciarni, marka Delecta podpowiada jak samodzielnie stworzyć odpowiednią miksturę. Wystarczy w litrze wody zmieszać łyżeczkę cukru (bogaty w składniki odżywcze) z około pół łyżeczki kwasku cytrynowego, np. Delecta (umożliwia on utrzymanie odpowiedniego poziomu pH wody). Przy stosowaniu domowej produkcji odżywki trzeba pamiętać o codziennej wymianie wody – cukier to idealna pożywka dla bakterii, które nie są sprzymierzeńcami w walce o długowieczność naszego bukietu.
Chociaż powyższe, domowe metody nie sprawią, że kwiaty staną się nieśmiertelne, to z pewnością pomogą nam cieszyć nimi oko nieco dłużej niż tylko 2 dni. 😊