Choroba lokomocyjna występuje we wszystkich grupach wiekowych. Jednak najczęściej jest spotykana u dzieci w wieku od 2 do 12 rok życia. Wynika ona z niezgodności informacji jaka dociera do mózgu z narządu wzroku oraz receptorów obecnych w uchu środkowym, mięśniach, stawach. Jak pomóc dziecku z chorobą lokomocyjną?
Czym jest choroba lokomocyjna i jakie są jej objawy?
Choroba lokomocyjna, czyli inaczej kinetoza. Jest to zespół objawów, który może pojawić się podczas podróżowania różnymi środkami transportu, korzystania z atrakcji w wesołym miasteczku, oglądania filmów, czy grania w gry komputerowe. Choruje na nią sporo osób – aż 30 proc. populacji ogólnej odczuwa część objawów choroby lokomocyjnej podczas podróży, a 5 proc. odczuwa je bardzo silnie.
Pierwszym objawem choroby ruchu są zazwyczaj mdłości. Następnie dołączają do nich zlewne zimne poty, osłabienie, utrata apetytu, a w końcu wymioty. Młodsze dzieci często narzekają na senność, ziewanie, niepokój, reaguj płaczem.
Choroba lokomocyjna u dzieci – przyczyny
Objawy choroby lokomocyjnej pojawiają się dlatego, że do mózgu docierają sprzeczne informacje z receptorów z różnych części ciała. Znajdują się one w narządzie wzroku, słuchu i równowagi, mięśniach i skórze. Choroba lokomocyjna może wystąpić w przypadku, gdy małe dziecko podróżuje z tyłu samochodu. Auto porusza się, ale on nie widzi tego ruchu. Informacja do mięśni i skóry jest taka, że dziecko stoi bezruchu. W tej sytuacji mózg reaguje dając symptomy choroby lokomocyjnej, gdyż nie wie, która z informacji jest prawdziwa.
Choroba lokomocyjna występuje najczęściej u dzieci w wieku 2 do 12 lat. I niestety częściej chorują na nią dziewczynki, młode kobiety oraz nastolatki. Objawy mogą nasilać się w związku z miesiączka, przyjmowaniem środków antykoncepcyjnych, czy stosowaniem innych leków z grupy antybiotyków. Kinetoza częściej występuje u maluchów, którzy w dorosłym życiu miewają migreny.
Choroba lokomocyjna u dziecka – zapobieganie
Aby zapobiec chorobie lokomocyjnej należy odpowiednio przygotować zarówno pojazd, jak i trasę podróży w jaką wyruszamy. Ważne, aby zapewnić dziecku odpowiednią wentylację podczas jej trwania i dopływ świeżego powietrza. Zapomnijmy o mocnych perfumach, odświeżaczach samochodowych i innego typu zapachach, gdyż mogą one wywołać objawy choroby lokomocyjnej. Wybierz podróż podczas, gdy dziecko śpi np. podczas drzemki czy w nocy. Ustabilizuj głowę dziecka podczas podróży za pomocą poduszeczki czy zagłówka. Prowadź samochód spokojnie, bez niepotrzebnych zrywów.