Zdrowie jest jednym z najważniejszych aspektów dorosłego życia. Niestety współcześnie coraz więcej osób zaniedbuje tę sferę, co prowadzi do rozwoju różnego rodzaju chorób i problemów. Według Eurostatu tylko 29% Europejczyków regularnie uprawia sport, a ponad 60% ludzi na Starym Kontynencie jest otyłych lub ma nadwagę! Ten ostatni problem zaczyna niestety dotykać także coraz więcej Polaków – obecnie nadwagę ma już trzech na pięciu naszych rodaków. Za dwa lata 26% kobiet i aż 30% mężczyzn będzie zmagało się z otyłością.

Jednym z głównych problemów jest brak ruchu i siedzący tryb życia, przed którym współcześnie coraz trudniej uciec. Brak aktywności fizycznej prowadzi do wielu chorób, takich jak cukrzyca, choroby serca i układu krążenia oraz nowotwory. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o swoje zdrowie i wprowadzać zdrowe nawyki do swojego codziennego życia. Przygotowaliśmy zatem 5 prostych pomysłów na zdrowe nawyki, które mogą pomóc żyć zdrowiej.

Ruch to podstawa

Pierwszym krokiem jest regularne uprawianie sportu lub po prostu ruch. Może to być jogging, pływanie, jazda na rowerze czy też chodzenie na siłownię. Ważne jest, aby wybrać aktywność, która sprawia nam przyjemność, dzięki czemu będzie nam łatwiej ją utrzymać w dłuższej perspektywie. Możemy zacząć trenować sport, który śledzimy w telewizji albo u buka – sprawdź tutaj pełną liste legalnych Polskich bukmacherów. Skoro zaglądamy regularnie do statystyk, sprawdzamy bonusy bukmacherskie, śledzimy transmisje sportowe w telewizji lub online, dlaczego by nie zacząć samemu uprawiać tej dyscypliny?

Oczywiście sport łatwiej uprawia się z przyjaciółmi albo bliskimi. Jeśli masz wokół siebie osoby, które już uprawiają sport, zaproponuj im wspólne treningi. Często lepiej ćwiczyć razem niż samemu. Warto także dostosować rodzaj uprawianego sportu do indywidualnych potrzeb – w ten sposób będziemy mieli większą motywację do jego uprawiania.

Dieta

Drugim ważnym nawykiem jest odpowiednie odżywianie. Warto zacząć od rezygnacji z fast foodów i produktów przetworzonych na rzecz zdrowych i pełnowartościowych posiłków. Można również rozważyć wprowadzenie diety, która pozwoli nam na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Oczywiście nie chodzi w tym o to, aby zamęczać się dodatkowymi restrykcjami i żyć w ciągłym poczuciu winy. Znajdźmy czas na (wspólne) gotowanie albo chodzenie do restauracji zamiast regularnych wizyt w lokalnej hamburgerowni.

Gotowanie może być zabawą, jeśli podejdziemy do tego na luzie. Warto nauczyć się gotować zdrowe posiłki, takie jak warzywa, ryby czy mięso, które będą pełne składników odżywczych. Można również rozważyć zakup książki kucharskiej lub korzystać z internetowych przepisów. Pomogą nam one we wprowadzeniu zdrowego planu żywienia – będziemy wówczas mogli zaplanować swoje posiłki z wyprzedzeniem i przygotowywać je z wystarczającą ilością składników odżywczych.

Woda

Trzecią ważną rzeczą jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Woda jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, dlatego warto pić ją regularnie przez cały dzień. Zalecana ilość wody, którą człowiek powinien pić w ciągu dnia, zależy od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, masa ciała, poziom aktywności fizycznej i klimat, w którym żyjemy. Według Narodowego Instytutu Zdrowia i Rozwoju Dziecka zalecana ilość wody dla dorosłych wynosi około 2-3 litrów dziennie.

Aby wprowadzić nawyk picia wystarczającej ilości płynów w życie, można spróbować kilku prostych rozwiązań:

       Ustawienie przypomnień: można ustawić przypomnienia w telefonie, aby pamiętać o piciu wody w określonych porach dnia.

       Noszenie butelki wody: można mieć przy sobie butelkę wody, aby mieć ją zawsze pod ręką i pić regularnie.

       Dodanie smaku: dodanie do wody odrobiny soku z cytryny, mięty czy truskawek może zwiększyć chęć jej picia.

       Picie wody po posiłku: warto pić szklankę wody po każdym posiłku, aby pomóc w trawieniu i utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia. Można również rozważyć wprowadzenie do swojej diety zdrowych napojów, takich jak soki warzywne czy herbaty ziołowe.

Wizyta u lekarza

Czwartym ważnym nawykiem jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Warto regularnie odwiedzać lekarza i poddawać się różnym badaniom, aby wcześniej wykryć ewentualne problemy zdrowotne, takie jak rak, choroby serca czy cukrzyca. Im wcześniej zostanie wykryta choroba, tym większe szanse na skuteczne leczenie. W dodatku wczesne wykrycie i leczenie chorób zwykle jest tańsze niż leczenie choroby w zaawansowanym stadium.

Odpoczynek

Piątym ważnym nawykiem jest odpowiedni sen. Przeciętna osoba dorosła powinna spać od 7 do 9 godzin każdego dnia. Jednak indywidualne potrzeby snu bywają różne, dlatego ważne jest, aby słuchać swojego ciała i dostosowywać ilość snu do siebie. Pokój powinien być ciemny, cichy i chłodny, a łóżko wygodne. Starajmy się chodzić spać i wstawać o tej samej porze każdego dnia, nawet w weekendy. Kofeina i alkohol mogą utrudniać zasypianie i powodować problemy z bezsennością – unikajmy ich na kilka godzin przed snem. Nie przesiadujmy przed telewizorem czy ekranem komputera przed snem: światło emitowane przez ekrany może utrudniać zasypianie.